5 بهمن 1395

همایش صعود مسئولانه به دماوند

 

دماوند، بلندترین و شاخص‌ترین چکاد ایران، نه‌تنها از چرای بیش از حد دام، معدن‌کاوی و ساخت‌وساز...، بلکه از پیمایش‌های بی‌ملاحظۀ ما دوستداران کوهنوردی و کوهستان هم در رنج است!

کوهنوردانی که حفاظت از دماوند را از تعهدهای اجتماعی خویش می‌دانند، چندین سال است که در گفتگو با دیگر کوهنوردان، در تماس با فدراسیون و باشگاه‌ها و گروه‌های کوهنوردی، در رفت‌وآمد و مکاتبه با مسئولان دولتی، با کار رسانه‌ای و با برگزاری همایش و دیگر اقدام‌ها، در پی یافتن راه‌هایی برای جلوگیری از تخریب و فرسایش شدید کوهِ ملّی خود هستند.

همایش پنج‌شنبه 7 بهمن 1395 گام دیگری است در چاره‌اندیشی برای کاستن از اثر زیانبار کوهنوردی‌های سنگین و خارج از ظرفیتی که بر دماوند تحمیل می‌شود. در همایش حضور یابید و در این چاره‌اندیشی مشارکت کنید.

زمان: هفتم بهمن، از ساعت 16
مکان: آمل، خیابان شهید بهشتی، اندیشه 49، سالن ارشاد

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "همایش صعود مسئولانه به دماوند"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "همایش صعود مسئولانه به دماوند"
برزو نعمتی 1396/04/10
درود بر شما و درود بر هر کسی که برای طبیعت دماوند دلسوزی و تلاش میکند . با نظر آقای کوهی موافقم . بسیاری از صعود های دماوند بی مورد و غیر لازم و صرفا جهت خودنمایی صورت میگیرد بسیاری ادعا میکند که چندین مرتبه صعود کرده ام در حالی که با جیپ تا گوسفند سرا و با قاطر تا بارگاه سوم آمده است خوب اگر قرار بود کوهی با ارتفاع 1500 متر صعود کنی که در ایران کوههای 1500 متری فراوانند . از بارگاه سوم تا قله که ایشان صعود فرمودند تا قله اختلاف ارتفاع 1500 متر می باشد . پس واقعا ایشان 5670 متر صعود نکرده اند . واقعا چه لزومی دارد با وجود این همه کوه مرتفع در ایران بیش از صد مرتبه صعود به دماوند کوه نمایند . اگر هدف فتح قله ای بالای 5500 متری است که نهایتا از هر جبهه یکی دو بار صعود بیش از حد نیاز است . ضمن اینکه باید از پایین ترین نقطه ممکن اقدام به این صعود نمود . نکته بعدی هم حمل کوهنوردان و وسایل مورد نیازشان توسط اشخاصی است که این منطقه در همانند راننده گان تاکسی در اختیار گرفته اند و از این بابت کسب درآمد و امرار معاش میکنند با سرعت های آنچنانی و با هدف سریع رسیدن به مقصد جهت کسب درآمد بیشتر علاوه و بر سلب آسایش و آرامش محیط زیست منطقه باعث آلودگی و تخریب بیشتر نیز میگردنند . با سپاس فراوان از مدیران و عوامل سایت دماوند کوه.
محمد کوهی 1396/04/08
با سلام و ضمن تشکر به خاطر دلسوزی شما نسبت به کوه دماوند همانگونه که اطلاع دارید هر ساله کوهنوردان بسیاری با هر توان جسمی .اعمم از حرفه ای و آماتور ایرانی و یا خارجی اقدام به صعود کوه زیبای دماوند میکنند . جاده های منتهی به محل شروع صعود تا پیش از این در اختیار عموم بوده و با وسایل نقلیه شخصی تا این محل ها پیش می رفتند و امروزه در اختیار تعدای وسیله نقلیه خاص با آرم و نام نشان مخصوص قرار دارد که در ازای دریافت مبلغی کوهنوردان را به مبادی صعود منتقل میکنند . از مبادی صعود نیز تا پناهگاه ها افرادی در قبال دریافت مبلغی با چهار پایان اقدام به حمل کوله و تجهیزات کمپیک کوهنوردان میکنند .این امر باعث گردیده کوهنوردان بسیاری که در واقع هنوز از قوای بدنی و استقامت لازم جهت صعود به کوهی مانند دماوند برخوردار نیستند پای در این راه گذارده و حداقل تا بارگاه سوم صعود نمایند . در صورتی که اگر این امکانات وجود نداشت و کوهنوردان موظف به حمل کوله و تجهیزات خود از پلور بودند خیلی ها رنج این سفر را به خود هموار نمیکردند . چند سالیست که مجتمع پناهگاهی بارگاه سوم نیز به این مسئله دامن زده و با فروش بسیاری اقلام و همچنین جای استراحت و اتاق های خصوصی زمینه را برای صعود افرادغیر آماده مهیا کرده . اینه که امروز شاهد ترافیک در دماوند کوه هستیم.همین ترافیک باعث پاکوب ها و جاده های اضافی شده و اینکه خاک پاکوبها مثل خاکستر به هوا بلند شه . کوچکترین مورد ممکن استحلاک کف کفشها و لاستیک هاست که به صورت ذرات ریز بر خاک و سنگ دماوند کوه به جا می مونه . زباله های بجا مانده و آلودگی زیست محیطی که در اثر همین ترافیک صعود به وجود میاد . در نهایت اگر مبادی صعود از رینه یا پلور پای پیاده و البته بدون قاطر و اتومبیل تعیین بشه شاهد کاهش چشمگیر صعودهای بی مورد به دماوند کوه این اثر ملی خواهیم بود و متعاقبا ترمیم طبیعت توسط خودش . اما اگر به این قضایا به چشم صنعت توریسم بنگریم و در آمد زایی مسلما دیری نخواهد گذشت که شاهد ویرانی و از بین رفتن طبیعت زیبای دماوند کوه خواهیم بود . با تشکر محمد کوهی