14 بهمن 1395

بیانیۀ همایش صعود مسئولانه به دماوند

 

بیانیۀ همایش صعود مسئولانه به دماوند - 7 بهمن 1395

ما کوهنوردان حاضر در این همایش، با توجه به اهمیت کوه دماوند به عنوان یک زیست‌بوم ارزشمند، یک آبخیز بزرگ، یک نماد سرزمینی و یک هدف کوهنوردی که جایگاه پرارجی در میان همۀ طبیعت‌دوستان ایرانی و خارجی دارد، و نظر به مسئولیتی که نسبت به حفاظت از این میراث گرانقدر طبیعی- فرهنگی احساس می‌کنیم، خواستار تلاش برای دستیابی به هدف‌های زیر هستیم:

برنامه‌های کوهنوردی در دماوند، به گونه‌ای طراحی و اجرا شوند که فرسایش خاک و اثر منفی بر پوشش گیاهی، حیات وحش و زیبایی طبیعی این کوهستان به حداقل ممکن برسد. کوهنوردان و سازمان‌های کوهنوردی، داوطلبانه برنامه‌های کوهپیمایی و کوهنوردی خود را در دماوند کاهش دهند تا فشار بر این زیست‌بوم کمتر شود. هر کوهنورد، مسئولیت بازگرداندن تمامی پسماندهای خود را ازدماوند به شهر برعهده گیرد. اجرای برنامه‌های کوهنوردی با تعداد زیاد، و هر گونه مسابقۀ کوهپیمایی در دماوند وحریم آن متوقف گردد. یک سامانۀ ثبت نام برای صعود دماوند ایجاد شود تا بتوان با در نظر گرفتن "ظرفیت بُرد"(carrying capacity)  منطقه، در هر هفته و برای هر فصل، به شمار مشخصی اجازۀ صعود داد. ارائۀ خدماتی مانند فروش آب بطری‌شده، مواد خوراکی و ظرف‌های یک‌بارمصرف در پناهگاه جنوبی متوقف شود تا هر فرد و گروه کوهنورد فقط به اتکای بار خودش به منطقه بیاید.

جاده‌های غیرضروری اطراف دماوند مانند جادۀ ماشین‌روی جنوب دماوند، جادۀ چاک‌اسکندر و جاده‌هایی که از ناندل به پای یال‌های شمالی می‌رود، به تدریج و ضمن جلب رضایت دامداران محلی و دارندگان خودروهایی که در کار حمل کوهنوردان و بار آنان هستند، بسته شود. با یک برنامه‌ریزی چندساله و ایجاد راه معیشتِ دیگر برای قاطرداران محلی، به تدریج ورود حیوان بارکش به منطقه ممنوع شود. از هر گونه توسعۀ راه و ساختمان و پناهگاه و چادرگاه در اطراف دماوند (ارتفاع حدود 2000 متر به بالا) جلوگیری شود وجاده‌ها و ساختمان‌هایی که خودسرانه ساخته شده اند، تخریب گردند. دماوند و حریم آن به‌عنوان پارک ملی و میراث ملی- جهانی ثبت شود. کارگروهی مرکب از نمایندگان سازمان‌های دولتیِ مسئول حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و میراث فرهنگی، فدراسیون کوهنوردی، سازمان‌های غیردولتی، نمایندگان جامعۀ محلی و باشگاه‌ها و گروه‌های کوهنوردی، پیگیر راه‌های دستیابی به این هدف‌ها، تصویب راهکارهایی دراین زمینه و نظارت بر اجرای درست مصوبه‌ها باشد.

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "بیانیۀ همایش صعود مسئولانه به دماوند"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :