17 تیر 1391

بزرگترین همایش زیست محیطی کشور برگزار شد

گزارش: محمد موسوی

مراسم جشن تیرگان و روز ملی دماوند، امسال باشکوه تر از سال های گذشته در روزهای پنجشنبه و جمعه 15 و 16 تیر 1391 در دانشگاه پیام نور رینه برگزار شد. در مراسم امسال غرفه های بیشتری برپا شد که شامل عرضۀ آثار فرهنگی و هنری، زیست محیطی، صنایع دستی و گردشگری، شیرینی و غذاهای سنتی و ... می شد.

         

غرفه ها در هر دو روز و به ویژه در روز جمعه پر از بازدید کنندگان بود و چند هزار نفر در دو روز از غرفه ها بازدید کردند. در جشن امسال نیز مانند سال های گذشته در کنار خانواده ها، حضور جوانان پر رنگ و برجسته بود.

  

  

  

این مراسم به همت انجمن دوستداران دماوندکوه و با پشتیبانی همه جانبۀ دانشگاه پیام نور رینه (دکتر کارور و همکاران ایشان)، انجمن کوهنوردان ایران، شورای اسلامی و شهرداری رینه (آقای صادقی راد، رییس شورا و همکاران ایشان)، فرمانداری شهرستان آمل و بخشداری لاریجان با شکوه تمام برگزار شد.

هنرمندان مازنی با نواختن سرنا و دسرکوتن (نقاره) در طول دو روز، به فضای دانشگاه شور و حالی ویژه بخشید.

  

شروع ویژه برنامه، ساعت 3 عصر جمعه اعلام شده بود. اما نیم ساعت مانده به آغاز برنامه، سالن ورزشی دانشگاه پیام نور رینه پر از جمعیت شد. بیش از سه هزار نفر از دوستداران دماوند و طبیعت، مشتاقانه و با نشاط به انتظار آغاز برنامه نشستند.

آقای سالاری عضو شورای شهر رینه به قرائت قرآن پرداخت و  سرود جمهوری اسلامی پخش شد.

برنامه با خواندن شعر «دماوند ما» سرودۀ استاد اسداله عمادی آغاز شد: ای بام وطن! کجاست راه خورشید، ای خانۀ سربلند ناهید... .

در همان ابتدای برنامه به درخواست مجری، همۀ برپاکنندگان جشن تیرگان و روز ملی دماوند جانانه تشویق شدند.

دکتر کارور، رییس دانشگاه پیام نور رینه، با سخنان کوتاهی همراه با خوش آمدگویی به مهمانان، از دلدادگی اش به دماوند گفت. آقای سالاری به نمایندگی از شورای اسلامی و شهرداری رینه خوش آمدگویی کرد و از عزم شورا برای برپایی مراسم روز ملی دماوند و جایگاه آن سخن گفت.

آقای مهندس نصیری، بخشدار لاریجان، نیز در سخنان کوتاهی از جانب خود و به نمایندگی از فرماندار شهرستان آمل، آقای اکبر زاده، به حاضران خوش آمد گفت.

مراسم رونمایی سرود ملی دماوند در میان استقبال فراوان حاضران انجام شد. سرود ملی دماوند بر روی شعر محمود جوادیان (وهمن کوتنایی) و با صدای سالار عقیلی تهیه شد. قرار بود استاد مجید درخشانی سازندۀ آهنگ در برنامه رونمایی حضور داشته باشند که به دلیل یکطرفه شدن جاده نتوانستند به برنامه برسند. وهمن کوتنایی پیش از پخش سرود ملی دماوند، شعر آن را خواند.

پروانه کاظمی نخستین بانوی کوهنورد جهان که در یک فصل و به طور مستقل دو قلۀ اورست (8848 متر) و لوتسه (8516 متر) را پی در پی صعود کرد، از سخنرانان مراسم بود. بانو کاظمی از فراز قله، صعود را به روح بلند لیلا اسفندیاری تقدیم کرده بود. سخنان پروانه کاظمی و یاد لیلا اسفندیاری با تشویق جانانۀ جمعیت روبرو شد.

برنامۀ دیگر جشن، اجرای داستان بیژن و منیژه شاهنامۀ فردوسی توسط سه تن از شاگردان استاد امیر صادقی (روایتگر شاهنامه، روز ملی دماوند در سال گذشته) بود. هنرمندان این برنامه خانم ها سامره مفتون (راوی و دایه)، فرنگیس طوسی (منیژه) و آقای علی فرهادیان (بیژن) بودند. این برنامه نیز با توانایی و زیبایی اجرا شد.

هنرمندان، داوود ترزبان (نوازندۀ دف) و علی انصاری (نوازندۀ نی) در بخشی کوتاه، قطعاتی حماسی را اجرا کردند و حاضران را به وجد آوردند.

استاد دکتر کهرم، نام آشنای بزرگ دوستدار طبیعت، پشت تریبون قرار گرفت و با یادآوری نامهربانی ها و ویرانگری های ما انسان ها نسبت به طبیعت، در فضایی احساسی گریست. او مسئولان را مورد خطاب قرار داد و به کوشش در راه حفظ میراث طبیعی فرا خواند.

بخش دیگر برنامه، اجرای موسیقی گروه هنری «گیل و آمارد» به سرپرستی استاد ناصر وحدتی بود. ناصر وحدتی و گروه او، نغمه هایی شاد و خاطره انگیز چون رعنا، آها بگو و ... از موسیقی فولکلور گیلان را با استادی تمام به همراه همخوان ها اجرا کردند و شوری شگفت انگیز آفریدند.

مهندس داریوش عبادی، دبیر اجرایی همایش ملی دماوندکوه (9 تیر 1391، دانشگاه شمال) و عضو هیئت مدیرۀ انجمن دوستداران دماوندکوه، قطعنامۀ همایش ملی دماوندکوه را برای حاضران جشن تیرگان خواند. قطعنامه با رویکردی زیست محیطی و در راستای حمایت از زیست بوم و میراث طبیعی دماوندکوه تنظیم شد و با برخاستن حاضران مورد گواهی قرار گرفت. مهندس عبادی از حاضران خواست تا با امضای قطعنامه، به آن رسمیت ببخشند.

در آخرین بخش از برنامه «گروه موسیقی نجوا» از دانشجویان دانشگاه پیام نور رینه، با هنرمندی آقایان حسن علی تبار (نی)، میلاد پرقوه (پیانو)، امیرحسین جعفری (تنبک و آواز محلی)، مهیار فلاح زاده (تنبور)، یاسر میوه چی (سنتور)  و به سرپرستی روزبه فرازمند (کمانچه و آواز) تصنیف هایی را در دو بخش سنتی و محلی به زیبایی و طراوت اجرا کردند.

  

پایان بخش برنامه، سرود ای ایران بود که گروه موسیقی نجوا و آقای ثابتیان به همراه همۀ حاضران به پا خاسته و با شکوه تمام اجرا کردند و روزی به یاد ماندنی در تاریخ رینه را رقم زدند.

اجرای برنامه را دوست پیشکسوت من آقای احمد حاتمی و این جانب به عهده داشتیم.

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "بزرگترین همایش زیست محیطی کشور برگزار شد"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "بزرگترین همایش زیست محیطی کشور برگزار شد"
أملي 1394/03/03
چرا از موسیقی گیلانی استفاده کردین مگه مازبون و موسیقی محلی نداریم دماوند نماد کهن شهر آمله و باید در این روز از موسیقی محلی خودمون استفاده بشه نه گیلان