15 تیر 1392

نهمین دورۀ جشن تیرگان و روز ملی دماوند برگزار شد

دانشگاه پیام نور رینه، جمعه پذیرای بیش از پنج هزار تن از کوهنوردان، دوستداران طبیعت و خانواده های دوستدار دماوند شد. نهمین دورۀ جشن تیرگان و روز ملی دماوند روز جمعه 14 تیر 1392 از ساعت 9صبح با بازگشایی غرفه های گوناگون در زمینه های: کوهنوردی، زیست محیطی، هنری و کتاب، نقاشی کودکان، صنایع دستی و غذاهای سنتی آغاز شد.

انجمن دوستداران دماوندکوه با همکاری بخشداری لاریجان، شورای اسلامی و شهرداری رینه، دانشگاه پیام نور رینه و انجمن کوهنوردان ایران این جشن بزرگ ملی را تدارک دید.

بخشی از هزینه های همایش را شرکت لبنی دوشه (هراز)، صنایع غذایی ورژن، شرکت باران مازند، شرکت بریان گوشت آمل (بریون) و لبنیات صالح اسپانسر شدند.

ورود دسته جمعی مهمانان، پخش سرود ملی دماوند و موسیقی های ملی و بومی در فضای کوهستانی دانشگاه رینه خبر از روزی باشکوه در تاریخ شهر رینه و کوه دماوند می داد. نزدیک به نیمروز، بازدیدکنندگان از غرفه ها و حاضران داخل دانشگاه به بیشترین میزان خود رسید. همیاران دماوند با کاور زرد رنگ و کارت سینه، مهمانان را راهنمایی می کردند و می کوشیدند فضا را در راه برگزاری بهتر جشن و برپایی و ماندگاری این رویداد بزرگ آماده سازند.

 

برنامۀ ویژه از ساعت 3 عصر با خواندن آیاتی از کلام خداوندی، سرود جمهوری اسلامی و در حالی که تمام صندلی ها و سکوهای سالن ورزشی پر شده بود و انبوهی از جمعیت که سر پا ایستاده بودند، آغازشد.

مجری برنامه، سرکار خانم مهشید روحانی، نایب رییس و عضو هیئت اجرایی انجمن دوستداران دماوندکوه، بر جایگاه قرار گرفت و پس از خوش آمدگویی به حاضران، دربارۀ برنامۀ آب پاشان چنین گفت: «ما تعهد قانونی سپرده ایم که نه در سالن و نه در محوطۀ دانشگاه پیام نور آب پاشان نداشته باشیم.» بیان این موضوع با واکنش و اعتراض شدید تماشاچیان روبروشد. سپس مجری خطاب به حاضران چنین ادامه داد: «ما ایمان داریم که شما با هوشمندی و درک موقعیت مارا در انجام و پایداری جشن تیرگان همراهی می کنید.» با این توضیح، جمعیت آرام شد و خانم روحانی با خواندن شعری در ستایش دماوند برنامه را آغازکرد.

جناب آقای فضلی، بخشدار لاریجان، در سخنرانی کوتاهش از عزم بخشداری در برپایی باشکوه این رویداد ملی گفت.

آقای سالاری، عضو شورای اسلامی شهر رینه، به نمایندگی از شورای اسلامی و شهرداری رینه در فضایی احساسی از دماوند و روز ملی دماوند گفت. او نیز از عزم شورا و شهرداری و مسوولان شهری برای پایداری این جشن ملی گفت.

جناب آقای دکتر جلالیان، از سوی دانشگاه پیام نور کشور همدلی و همراهی این دانشگاه را برای برپایی هر چه باشکوه تر این جشن به آگاهی حاضران رساند. همین جا شایسته است از مدیریت دانشگاه پیام نور رینه، دکتر کارور، و همکارانشان در دانشگاه که بی پشتیبانی و همکاری همه جانبۀ آنان ، برپایی جشن امکان پذیر نبود، به شایستگی یاد شود.

گروه موسیقی و رقص های آیینی کردی «کردوار» به سرپرستی آقای خردمند از استان ایلام، با سرنا و دهل شور و وجدی ویژه در سالن به راه انداخت و جلوه هایی زیبا از آیین ها و نواهای جاودانۀ میهن را به نمایش گذاشت.

در بخش دیگر پیتر هابلر، کوهنورد اتریشی برجستۀ جهان و نخستین کسی که اورست را در سال 1978 به همراه رینولد مسنر بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح کرد، به همراه مترجم در جایگاه قرار گرفت و از احساس خود نسبت به همایش و دماوند گفت. به همراه او دو بانوی کوهنورد و عضو تیم ملی سنگنوردی سنگاپور به جایگاه رفتند. او گفت: من در بسیاری از نقاط جهان در همایش‌های گوناگون شرکت کرده‌ام، اما چنین گردهمایی از کوهنوردان و دوستداران کوهستان را ندیده‌ام و این یک «رویداد خاص» است.

اوج این بخش از همایش حضور خانم پروانه کاظمی، نخستین بانوی کوهنورد فاتح همزمان دو قلۀ اورست (8848 متر) و لوتسه (8816 متر) در یک فصل در جهان بود که با تشویق جانانه روبرو شدند.

استاد دکتر اسماعیل کهرم، چهرۀ نام آشنای برنامه های دوستداری طبیعت و دماوند، با تشویق جانانۀ حاضران به جایگاه رفت و در سخنرانی کوتاه و نغزشان از جایگاه ارجمند دماوند در دل و جان همۀ ایرانیان گفت.

گروه موسیقی ورشان به سرپرستی مهرداد عالمی، به هنرنمایی قطعاتی حماسی با بهره وری از شاهنامه پرداخت. خانم سامره مفتون، روایتگر شاهنامه، همراه با گروه موسیقی ورشان به اجرای متن هایی از شاهنامه پرداخت. اوج این بخش از برنامه هنگامی بود که مجری از استاد امیر صادقی، روایتگر بزرگ شاهنامه، درخواست کرد که به جایگاه بیاید. ورود استاد صادقی با پوششی فردوسی وار با شور و ولوله ای به ویژه ازسوی حاضرانی که در جشن تیرگان سال 1390 اجرای شگفت انگیز استاد را دیده بودند، روبرو شد. استاد مانند همیشه با خواندن سروده هایی از خود در ستایش خرد، مردم و میهن، حاضران را به همراهی فراخواند. بخش هایی از برنامه را به شاگردش خانم سامره مفتون سپرد و با اجرای باشکوه رزم رستم و اشکبوس حاضران را به اوج حماسه ها و روایت های پهلوانی شاهنامه رهنمون شد. در پایان برنامه او و سامره این بیت های سرودۀ استاد را با حاضران فریاد زدند:

شما هم در این جا خروش آورید     جهنده جهان را به جوش آورید
همه یک به یک مهربانی کنید     به کل جهان پاسبانی کنید
به صلح جهانی بکوشید سخت     به فرّ جهان داور نیک بخت
جهان را بسازید همچون بهشت     مگویید هرگز سخن های زشت
بگویید این جمله در گوش باد     که یک تن به گیتی پریشان مباد
و دیگر که این گفته آرید یاد     چو ایران نباشد تن ما مباد

با خواندن این ابیات، همۀ حاضران به احترام استاد به پا خاستند. استاد کامران کوهستانی، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، هدیه ای را از سوی همایش به استاد امیر صادقی تقدیم کرد.

خانم دکتر معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت آقای خاتمی و رییس کنونی کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، قرار بود در برنامه حضور داشته باشند، اما به دلیل گیر افتادن در ترافیک سنگین جادۀ هراز نتوانستند به برنامه برسند. ایشان، با یکی از دست اندر کاران جشن تماس تلفنی گرفتند و چند جمله به عنوان پیام به همایش بیان کردند که مضمون آن چنین بود:

از همۀ برگزار کنندگان این همایش بزرگ تشکر می کنم. این گونه کارهای ارزنده، به نوعی شکر نعمت های طبیعی خداداد است و امیدوارم که بتوان با این گونه کارها، در پاسداشت هر چه بهتر طبیعت کشورمان موفق شویم.

در بخش دیگر همایش مهندس محمد درویش متنی را در ستایش دماوند و ضرورت حفاظت از گنجینۀ بزرگ طبیعی ما خواند. برای کوشش های بی دریغ مهندس درویش و حضور فعالانۀ ایشان در پهنه های ملی و بین المللی در پاسداشت زیست بوم، لوح سپاسی را آقای دکتر حیدرزاده، رییس هیات مدیره انجمن دوستداران دماوندکوه، به نمایندگی از انجمن دوستداران دماوندکوه و انجمن کوهنوردان ایران به ایشان اهدا نمود.

هنرمندان داوود ترزبان وعلی انصاری به اجرای قطعاتی حماسی از موسیقی ملی ما پرداختند و حاضران را به وجد آوردند. آخرین برنامه موسیقی بومی مازندران بود که با همنوایی و همدلی ویژۀ حاضران به زیبایی و هنرمندانه اجراشد.

پایان بخش همایش، سرود جاودانی «ای ایران» بود. همگان به پاخاسته و در فضایی پرشور و حماسی به اجرای آن پرداختند و روز باشکوهی دیگر در تاریخ رینه، دماوند و ایران پدید آوردند.

جا دارد از کوشش ها و همکاری نیروی انتظامی، راهنمایی و رانندگی و جمعیت هلال احمر ایران در راه برگزاری بهتر همایش قدردانی شود.

گزارش: محمد موسوی

 

تجلیل از محمد درویش، چهرۀ برجستۀ محیط زیست ایران

 

بازتاب مراسم در رسانه ها

پایگاه مهار بیابان زایی (محمد درویش): بزرگ ترین اجتماع دوستداران طبیعت ایران


روزنامۀ بهار 


  خبر آنلاین


 دیده بان کوهستان


 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "نهمین دورۀ جشن تیرگان و روز ملی دماوند برگزار شد"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "نهمین دورۀ جشن تیرگان و روز ملی دماوند برگزار شد"
سيد محمد حجازي 1392/04/21
من دبير هيئت كوه نوردي خراسان شمالي و فعال سازمان مردم نهاد دوستداران طبيعت سبز كره زمين موفقيت شمارا در برگزاري جشن تيرگان و روز ملي دماوند را از سوي دو تشكيلات فوق تبريك مي گويم و اميدوارم اين جشن هرسال با شكوهتر برگزار گردد.
کریم عبدالملکی 1392/04/21
با درود به شما فرزندان راستین دماوند و دست مریزاد به کار بزرگی که انجام داده و می دهید. چند پیشنهاد دارم: اول آن که وقت مراسم را طوری تنظیم کنید که هرگز از سه ساعت بیشتر نشود. دوم این که حتمن از یک مجری حرفه ای استفاده کنید. زیرا مجری خوب و حرفه ای می تواند ارزش های کارتان را بیشتر هویدا کند. سوم این که به صندلی ها شماره زده و بلیط فروشی کنید تا بخشی از هزینه مراسم هم جبران شود و در عین حال مراسم نظم بهتری بگیرد. چهارم این که سخنرانی های علمی مانند سخنرانی استاد درویش را به ابتدای مراسم منتقل کنید و بخش موسیقی را به انتهای آن. پنجم آن که چند سوال برای حاضران طرح کرده در باره دماوند و از بین مطالب ارایه شده توسط سخنرانان و به بهترین پاسخ ها جایزه دهید تا سکوت بهتری در جلسه حاکم شود. موفق باشید.
نوید 1392/04/19
اول جا داره از زحمات تمام کسیانی که به نوعی در برگزار شدن این جشن سهیم بودن کمال تشکر و خسته نباشیدُ داشته باشم. چند انتقادُ پیشنهاد چون از نزدیک شاهدِ این جشن بودم این چند ساله! صدابرداری جشن خیلی ضعیف بود و گاهی اینطور به نظر میومد که مردم فکر میکردند از روی قصدُ غرض دارند این کارُ میکنند! غرفه ها اگر مثل سال گذشته بود و تعداد با تنوع بیشتر می بود خیلی بهتر میشد و استقبال و مشارکت بهتری صورت میگرفت(مثل صنایع دستی مازندرانی و ارائه لباس و نشان دادن فرهنگ مازندران و گروه ها و تجهیزات کوهنوردی) مجری یک برنامه،جشن،همایش،.. باید کسی باشه که تسلط داشته باشه و به قول گفتنی برنامه رو تو دستش بگیره اما مجری این جشن خیلی ضعیف عمل کرد و اصلا مناسب این برنامه با این طیف وسیع دوستدار کوهُ طبیعت نبود! چرا موسیقی مازندرانی پایان بخش برنامه بود که خیلی از مردم از طولانی شدنِ اجرای رقص ایلامیا و نقاله خوانی استاد صادقی، سالن را ترک کردند!درصورتی که اگر اول برنامه بعد صحبت های رئیسُ شورای شهر موسیقی شاد مازنی اجرا میشد،شورُ اشتیاق مردمُ برمی انگیخت برای موندن تا آخر برنامه با تشکر و امیدوار به اجرای بهتر در سال های آینده
سودای مهاجر 1392/04/17
همه ی شما که قلبتان برای طبیعت و محیط زیست ایران می تپد درخور تقدیرید برنامه ی خوبی بود طبق معمول شاد و پرنشاط بود فقط به نظرم به محتوا کمتر توجه شد وو کمی طولانی و خسته کننده بود. امیدوارم در آینده جشن تیرگان در جای جای این مرز و بوم اجرا شود و هرسال زنده تر و پایدارتر از سال پیش باشد.
محمد موسوی 1392/04/17
با سلام حوالی تریبون مانند سال های پیش پررفت و آمدبود.موسیقی ایلامی اگر همراه با خواننده بود موفق تر باشد.در مجموع صدای تریبون (مجری و موسیقی و سخنران) بر همهمه سالن چیره نبود.فکرمیکنم صدابرداری مناسب نبود.گروه ورشان در اجرای سالن ساری موفق بود،امابرای فضای سالن وزشی چندهزارنفره مناسب نبود.در چنین فضاسازهای کوبه ای جواب می دهد.با آنکه اجرای استاد صادقی طولانی شد اما برخاستن یکپارچه تماشاچیان به احترام او(بدون آنکه کسی ازآنهابخواهد)نشان از موفقیت اجرای او داشت و بازهم بهترین برنامه تا آنجاکه من دیدم بود.دوستان زیادی خواهان موسیقی شاد مازندرانی بودند که این مهم انجام نشد.فکرمیکنم حواشی پیش از برگزاری،انرژی و توان زیادی از دوستان اجراکننده گرفت و برکیفیت برنامه اثرگذاشت.بااینهمه کاری بزرگ انجام گرفت. خسته نباشید
پريسا 1392/04/17
براي من نمايشگاه عكس آقاي داريوش منصوري با موضوع "طبيعت مازندران" بسيار جالب بود واز آن زيباتر ظاهر شدن آقاي منصوري با لباس محلي مازندراني بود و همينطور تكنوازي دف آقاي ترزبان !!
جعفر پارساپور 1392/04/17
خودم متاسفانه نتوانستم حضور یابم ولی به خوبی میدانم برگزاری چنین جشنی با این وسعت مستلزم تلاش و فداکاری بسیار میباشد دست همگیتان را میبوسم
صديقه بوداغي 1392/04/16
مجري به نسبت سالهاي قبل مسلط تر بود ، رقص ايلامي بسيار كسل كننده براي شركت كنندگان بود و تكراري .سخراني آقاي درويش و خوشامدگويي نماينده انجمن را بايد در اول برنامه مي گذاشتيد، در مجموع چيدمان و مديريت برنامه ضعيف بود . آقاي صادقي (شاهنامه خوان ) بسياري از ابيات را اشتباه خواند و بسيار طولاني بود و مردم سالن را ترك كردند .فرم نظر سنجي در اواسط برنامه بايد توزيع مي شد. صدا برداري بسيار بد بود . در مجموع برنانه ي شاد و موسيقي خوبي نداشتيم فقط قطعه ي اول ورشان بسيار خوب بود و همچنين تكنوازي دف و ني . مردم بسيار همكاري خوبي داشتند در اجراي جشن. خسته نباشيد ، با سپاس از زحمات شما .
عارف آريا 1392/04/16
عالي بود..
ارش کلانتری 1392/04/16
درود برهمه بزرگان خسته نباشید امیدوارم همشه این جشن زیباتروباشکوهتر برگزار شود
عباس محمدی 1392/04/16
درود

به سهم خود، قدردان کوشش دوستان عزیز مازنی خودم و دیگر کسانی هستم که چنین جشن باشکوه و به یاد ماندنی را مدیریت کردند.

همیشه شاد باشید!
دوستدار دماوند 1392/04/15
خسته نباشید، کار شما شایسته بهترین تقدیرها است.
منتظر دهمین جشن تیرگان هستیم.