چرای دام در دامنه دماوند کوه                          رضا طاهری

درارتباط با چرای دام دراطراف قله دماوند کوه نشست هم اندیشی بین اعضای انجمن دوستداران دماوند کوه وکارکنان و ریاست زحمتکش اداره منابع طبیعی آمل در تاریخ 22/3/95 در محل اداره مربوطه انجام شد.

ابتدا داریوش عبادی از انجمن درموردساماندهی دام وهمچنین مشکل اصلی دام روستایی دراطراف دماوند کوه و آموزش وکنترل تعداد دام ها صحبت کرد.

دکتر قلیچ نیا هم در مورد چرای زود رس و تفکیک چرای مراتع بهاره و مراتع پاییزه و چرای بیش از حد دام مطالبی را مطرح کرده و به مسایل زیر اشاره نمود:

بیشترین تخریب در قسمت شمالی دماوند کوه انجام میشود.اداره منابع طبیعی هم به علت کمبود نیرو نمی تواند روی تعداد دام ها کنترل داشته باشد و از طرفی صاحبان پروانه بهره برداری ، مراتع را به اشخاص دیگر اجاره می دهند که  قانوناً حق اینکار را ندارند ،ولی اثبات اینکار،کار آسانی نیست.

مهندس خلیلی ریاست اداره هم ادامه داد:

برای صدور پروانه چرای مرتع دولت هیچ پولی نمی گیرد و درپروانه زمان ورود و خروج و تعداد دام نوشته شده و آنها متعهد به رعایت آن هستند و حتی باید آتش سوزی ها را هم اطلاع دهند.

برای هر دام اضافه 11940 ریال جریمه تعیین شد که به حساب خزانه دولت واریز می شود که مبلغ آن نا چیز است.

 

اسداله حاجی پور مسئول منابع طبیعی لاریجان :                                 

 

در منطقه حفاظت شده   1  مساحت آن جزو منطقه امن محسوب می شود که باید پوشش گیاهی آن کاملاً حفاظت شودولی در بقیه

                            5

مساحت دامداران با حفظ رعایت قوانین ، حق استفاده از مراتع را دارند.

محمدی از اداره منابع طبیعی آمل:

در شهرستان آمل سیصد و بیست مرتع وجود دارد که 80 درصد آن  در منطقه ییلاقی قرار دارد و اداره منابع طبیعی  لاریجان یک مسئول و یک راننده و یک دستگاه ماشین دارد و محل اداره به یک انبارک شبیه است تا یک اداره.

 85 آبادی درمناطق ییلاقی قرار دارد که مساحت آنها حدود یکصد و پنجاه هزار هکتار می باشد.جلوگیری از ساخت و ساز غیر قانونی دراولویت اول اداره منابع طبیعی لاریجان می باشد درنتیجه به علت کمبود نیرورسیدگی به چرای بی رویه دام از اولویت  برخوردار نیست.

در پایان محمدی خواستار انتقال مشکلات اداره منابع طبیعی به دیگر ارگان ها شد.

مهندس خلیلی هم گفته های محمدی را مورد تایید قرار داد و اشاره نمود 25 درصد ارزش مرتع ، علوفه آن می باشد ولی کنترل دام به علت کمبود نیرو از توان اداره خارج است.

ایشان به قوانین گذشته اشاره نموده و گفتند :

در قبل از انقلاب دام مازاد در مراتع به نفع دولت ضبط می شد و به

 کشتارگاه ارسال می شد ولی بعد از انقلاب  جلوی اینکار قانوناً گرفته شد .جریمه 20 درصد ارزش دام مازاد طبق تبصره ماده 47 قانون تنظیم بخشی  اگر اجرایی شود می تواند عامل باز دارنده باشد.

ایشان برای کاهش چرای غیر مجاز خواهان همکاری انجمن از طریق بخشداری منطقه شدند.

همکاری مراجع قضائی و همچنین نشست با شوراهای مناطق ییلاقی که پروانه چرای بعضی مراتع به نام آن ها صادر شده است از عوامل موًثر در جلوگیری از تخلفات در عرصه منابع طبیعی را موًثر دانستتند.

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "چرای دام در دامنه دماوند کوه"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :