11 آذر 1395

گزارش حادثه و نجات کوهنوردان مالزیایی در دماوند

اواخر هفته گذشته دو نفر از تیم  12 نفره  کوهنوردان مالزیایی که در کارنامه خود صعود به  کلیمانجارو و حضور در بیس کمپ اورست  را داشتند پس از صعود جبهه جنوبی قله دماوند، در مسیر برگشت ناپدید شدند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا «روزایمی» سرپرست گروه، پیش از این اعلام کرده بود گروه کوهنوردی شامل 8 نفر، صعود خود را در هوای خوب از ساعت چهار و بیست دقیقه صبح دوشنبه گذشته از بارگاه سوم شروع  و تنها دو نفر موفق به صعود قله شدند.

به گفته وی از 6 نفر دیگر خواسته شده بود به دلیل محدودیت زمانی بین ساعت 12 تا 14 از ارتفاع 5200 متری کوه دماوند به پایین بازگردند.

بعد از اعلام ناپدید شدن دو نفر از کوهنوردان، روزایمی، سرپرست تیم و «حافظ» یکی دیگر از اعضا تیم که در پناهگاه به سر می بردند  تلاش برای پیدا کردن 2 کوهنورد مفقود شده مالزیایی را آغاز کردند و پیامد آن فدراسیون کوهنوردی کشورمان برای جستجوی مسیر جنوبی فراخوانی را صادر کرد و این در زمانی بود که در منطقه، کوهنوردان مشغول امداد و نجات این تیم بودند. داوود لشکری، مسئول پایگاه امداد و نجات پلور گزارش امداد کوهنوردان مالزیایی را بدین شرح به خبرنگار کوه نامه اعلام کرد:

2 آذر 95: تیم 6 نفره جمعیت هلال احمر آمل به نام‎های زمان شکری، بهنام کرمی، محمد مهدوی، امیر حسین اسدیان، محمد نصیری و داوود لشکری ساعت 6 بعد از ظهر پس از رسیدن به میانه راه مسجد صاحب الزمان، با کمک مصطفی لاریجانی 8 نفر از کوهنوردان را به رینه انتقال داده سپس ادامه مسیر را به صورت پیاده تا گوسفندسرای جنوبی  طی کرده و ساعت 7 بعد از ظهر پس از رسیدن به مسجد، 7:30 به سمت بارگاه سوم حرکت کرده و هنگام رسیدن به بارگاه بود که با بوران شدید مواجه شدیم. در ساعت 12 شب سرعت باد 70 کیلومتر و دمای هوای 40-  بود.

 

3 آذر 95: 7 صبح تقسیم بندی 2 تیم جهت صعود، گروه 1: صعود به زیر آبشار یخی، چک کردن کافر دره، یال ملا خوران (سمت قابل رویت)، گروه 2: چک کردن یال لومر 1 و 2 و یخچال های بین آن ها که باتوجه به خرابی هوا و به دست نیامدن ردی از کوهنوردان مالزی به همراه روزایمی و حافظ از کوهنوردان مالزی به پایین بازگشت نمودیم.


5 آذر 95: صعود با بالگرد و چرخش یک دور کامل دور دماوند، عکسبرداری توسط محمد خادم، در یال شمال شرقی در  ارتفاع 2500 متری تیم 3 نفره مهدی نظری، داوود لشکری، حافظ (کوهنورد مالزی) از هلیکوپتر پیاده شده و اقدام به صعود تا زیر شیب قله منار نموده و اقدام به شب مانی نمودیم.

6 آذر 95: تراورس زیر یال شمال شرقی تا خاک زرد (پهن کوه)  و چک کردن یخار با دوربین، در دهلیز اصلی نقطه قرمز رنگی به نظر می آمد که نیاز به چک کردن داشت، با توجه به ریسک بالای یخار در این فصل، تصمیم به این شد که به پلور بازگشته و عکس های گرفته شده چک شود و عکس ها هم وجود نقطه قرمز را تایید می کردند.


7 آذر 95: تلاش برای رسیدن به یخار از مسیر ملار با توجه به برف سنگین منطقه ناکام ماند و ساعت 7 صعود از روستای رینه شروع شد. ساعت 12:30به اول یخار رسیدیم. تیم 3نفره داوود لشکری، محمد نصیری و بهنام کرمی اقدام به صعود یخار نمودند. با توجه به ریزش شدید سنگ از ارتفاع 3400 اقدام به صعود انفرادی تا 4000 متری کرده و موفق به تایید حضور سعید (کوهنورد مالزی) در ارتفاع 4150 متری شده و به زیر یخار بازگشت کردیم. حافظ با همراهی آقای قلی‎زاده (قاطرچی منطقه) تجهیزات شب مانی را رسانده و شب را در چادر بدون تیرک سر کردیم.

8 آذر 95: ساعت 7 صبح تیم 2 نفره داوود لشکری و بهنام کرمی وارد یخار شدند. از ارتفاع 3500 اقدام به صعود انفرادی تا 4150 دهلیز اصلی نموده و ساعت 12 پیکر سعید که در برف فرو رفته بود را بیرون کشیده و تا ارتفاع 3700 متری دهلیز منتقل گردید. در این ارتفاع به تیم 3 نفره مهدی نظری، امید خطیبی و حمید منوچهری رسیده و با کمک ایشان شروع به ادامه انتقال نموده و در ارتفاع 3500 با رسیدن چند تن از دوستان دیگر به سرپرستی آقای اخلاقی و بهرامی با تلاش زیاد به بیرون از یخار منتقل و با همکاری آقای قلی زاده کوهنورد مالزی به روستای اهرینه منتقل و تحویل مراجع ذیصلاح گردید.

به گفته لشکری عملیات جستجوی نفر دوم گم شده این تیم مالزیایی به دلیل نامساعد بودن شرایط آب وهوا فعلا به حالت تعلیق درآمده و به محض بهتر شدن شرایط آب و هوایی علمیات جستجو از سر گرفته خواهد شد.

منبع خبر 1

منبع خبر 2

گزارش از: داوود لشکری

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "گزارش حادثه و نجات کوهنوردان مالزیایی در دماوند"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :