7 تیر 1391

مصاحبه با دکتر کاویان، دبیر علمی نخستین همایش ملی دماوندکوه

انجمن دوستداران دماوند، با دبیر علمی نخستین همایش ملی دماوندکوه (گذشته، حال و آینده) مصاحبه ای انجام داده است که در ادامه به مطالعۀ آن می پردازیم.

جناب آقای دکتر کاویان، لطفا خود را برای مخاطبان ما بیشتر معرفی فرمایید.

عطااله کاویان هستم. متولد سال 1356 در شهرستان محمودآباد استان مازندران.
دارای مدرک دکتری تخصصی علوم و مهندسی آبخیزداری از دانشگاه تهران در سال 1385.

هدف از برگزاری این همایش چه بود و چه مقدار از خواسته های مورد نظرتان در این همایش برآورده  شده است؟

هدف از برگزاری این همایش، اهمیت دادن به دماوند و اکوسیستم پیرامون آن و جمع آوری دستاوردهای علمی و پژوهشی پژوهشگران و دانشمندان ایرانی می باشد که در موضوعات مختلف مرتبط با اکوسیستم و کوهستان دماوند کار کرده اند.

همچنین بر آنیم تا با استفاده از نتایج به دست آمده از این همایش، وضعیت گذشته، حال و به ویژه آیندۀ این اثر بزرگ ملی - طبیعی را به گوش مسئولین مربوط رسانده و به رسالت علمی خود در این زمینه عمل نماییم.

ایدۀ اولیۀ برگزاری نخستین همایش ملی دماوندکوه از سوی چه فرد یا افرادی پیشنهاد شد و در خصوص شکل گیری و روند اجرایی آن توضیحاتی بفرمایید؟

ایدۀ اولیۀ اجرای همایش، پس از برگزاری جشن تیرگان سال 1390 و توسط انجمن دوستداران دماوندکوه مطرح شد. پس از برگزاری جلسات مشترک با دانشکدۀ منابع طبیعی ساری و با شکل گیری دبیرخانۀ همایش در این دانشکده، امورات مربوط به برگزاری همایش، با انتخاب رئیس و دبیران علمی و اجرایی همایش به صورت رسمی از مهر ماه 1390 آغاز گردید. البته لازم به ذکر است که در انجام امورات مربوط به همایش، سازمان ها و موسسات دولتی و غیردولتی مردم نهاد متعددی همکاری داشتند که به عنوان حامیان برگزاری همایش بودند و در پوستر همایش این موضوع اطلاع رسانی شده است.

همایش در چند حوزۀ تخصصی کوه دماوند را مورد بررسی قرار می دهد؟

این همایش در 7 محور تخصصی برگزار می گردد که شامل: 1- بوم شناسی گیاهی و جانوری 2- محیط زیست و گردشگری 3- اقتصادی، اجتماعی و توسعه پایدار 4- زمین شناسی و معادن 5- آب خاک و اقلیم 6- فرهنگ، هنر و تاریخ و 7- کوهنوردی، می باشد.

چه تعداد مقاله به دبیرخانۀ همایش فرستاده شد و چند مقاله مورد پذیرش داوران قرار گرفت؟

در مجموع 191 مقاله به دبیرخانۀ همایش رسید که در نهایت حدود 157مقاله مورد تایید کمیتۀ داوران قرار گرفت. از این تعداد 16 مقاله به صورت سخنرانی در روز همایش و بقیه به صورت ارائۀ پوستری پذیرفته شدند.

آیا در این همایش ویژگی برجسته و متفاوتی را نسبت به دیگر همایش های زیست - محیطی مشاهده می کنید؟

این همایش با هدف گردآوری یافته های تحقیقاتی مرتبط با کوه دماوند به منظور ایجاد دانشنامۀ دماوند برگزار می گردد که البته دستیابی به این هدف بزرگ مستلزم تلاش و پشتکار همۀ محققین و دستگاه های علمی و اجرایی کشور می باشد.

از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید، بسیار سپاسگزاریم.

 

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "مصاحبه با دکتر کاویان دبیرعلمی همایش ملی دماوندکوه"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :