25 فروردین 1392

منشور انجمن دوستداران دماوندکوه

1- هدف انجمن دوستداران دماوندکوه، تلاش برای جلوگیری از تخریب کوهستان دماوند، حفظ محیط‌زیست آن، و معرفی ارزش‌های فرهنگی و اکولوژیک حوزۀ دماوند است. در این راستا، انجمن با انجام مجموعه‌ای از کارهای عملی و پژوهش‌های علمی، در جهت حفظ یکپارچگی زیست‌بوم و منظر دماوند، احیای نقاط تخریب شده، و حفاظت ارزش‌های میراثی آن فعالیت خواهد کرد.

2- انجمن، یک سازمان مردم نهاد (NGO) زیست‌محیطی، اجتماعی و فرهنگی‌ست. از آن جا که انجمن با دیده‌بانی دماوند کوه، قصد جلوگیری از تخریب این کوه را دارد، یک نهاد زیست‌محیطی است، از آن جا که طرفدار فرهنگ گفتگو در رابطه با مردم منطقه، اعضای خود و دیگر نهادهاست، یک سازمان اجتماعی است، و از آن جا که می‌خواهد با برساختن دماوند به عنوان یک نماد ملی در تقویت یکپارچگی ملی ایرانیان سهیم باشد، سازمانی فرهنگی به شمار می‌رود.

3- راهبرد اصلی انجمن در ارتباط با سازمان‌های دولتی و غیردولتی، «همکاری و انتقاد» است. یعنی ما، ضمن اولویت قائل شدن به همکاری، در گسترده‌ترین شکل ممکن، وظیفۀ انتقادی و هشداردهندۀ خود را نیز فراموش نخواهیم کرد.

4- انجمن در برنامه‌های کاری خود، ایجاد تعادل میان دو رویکرد «ایجابی- تجویزی» و «سلبی- انتقادی» را در نظر خواهد داشت. یعنی ما همچنان که به نقد بنیادی نارسایی‌ها می‌پردازیم، وظیفۀ خود می‌دانیم که در هر مورد مشخص و معین پیشنهاد عملی و ایجابی ارائه دهیم.

5- ما معتقد به برقراری توازن بین نگاه عام انجمن، و تعیین سیاست در موارد خاص هستیم؛ یعنی نباید در موضوع‌های مشخص، افق کلی انجمن را فراموش کنیم، و یا آن که فقط به افق‌ها و موارد کلی بسنده کنیم و از تحلیل و ارائۀ راهکار مشخص غافل بمانیم.

6- مهم ترین روش‌های انجمن در اصلاح امور عبارتند از: گفت و شنود، مشاوره، مشارکت و تلاش برای ارتقای آگاهی همگانی به منظور اصلاح عملکرد مسئولان، افراد عادی و نهادها.
7- در شیوه‌های اجرایی، راهبرد «طرح خواسته‌های حداقلی و پیگیری حداکثری» را به کار خواهیم بست تا به تدریج به هدف‌های خود دست یابیم.

8- انجمن راهبرد «تغییر و تسخیر فضای ذهنی به جای تسخیر مکان» را در پیش می‌گیرد، یعنی تلاش می‌کند با استفاده از وسایل ارتباط جمعی به ویژه فضای مجازی، موضوع دماوند کوه را از یک امر محلی و منطقه‌ای به یک امر ملی و جهانی ارتقا دهد.

9- انجمن خود را یک ستاد هماهنگی می‌داند که تلاش دارد فعالیت‌ها برای حفاظت دماوند کوه را به عنوان یک راهبرد، طرح و سازماندهی کند.

10- انجمن، هدف‌های خود را با برگزاری نشست‌های علمی و مردمی، ارتباط با جوامع محلی و بومی حوزۀ دماوند کوه، برقراری ارتباط و همکاری با سازمان‌های زیست‌محیطی و کوهنوردی و گردشگری، انتشار کتاب و بروشور، برجسته‌سازی آن دسته از فعالیت‌های سازمان‌های دولتی و غیردولتی که به حفاظت دماوند کوه کمک می‌کند، پیگیری خواهد کرد.

از همۀ اعضا و علاقمندان انجمن می‌خواهیم با ارائۀ نظرات خود در تکمیل و تدقیق مطالب فوق ما را یاری نمایند.

هیأت اجرایی انجمن دوستداران دماوندکوه

فروردین 92

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "منشور انجمن دوستداران دماوندکوه"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "منشور انجمن دوستداران دماوندکوه"
عطاالله حسینی 1394/08/12
تلاشتان بسیار عالیست انشاالله موفق و موید باشید