پوشش گیاهی

در ارتفاعات مختلف کوه دماوند، گیاهان فراوان و گوناگونی می رویند که برخی از آن ها فقط در یک ارتفاع خاصی دیده می شود.

گیاهان این منطقه که به اسم دماوند نامگذاری شده اند عبارتند از: کلاه میرحسن دماوندی، کزل دماوندی، بومادران دماوندی، پیرگیاه دماوندی، ریش قوش دماوندی، فراموشم مکن دماوندی، زنگوله ای دماوندی، کتانی دماوندی و ماشک دماوندی.

در ارتفاع 3200 تا 3500 متر علف و بته های بلند و خاردار و به هم پیوسته وجود دارند. برخی از انواع بته های خاردار دماوند عبارتند از: کلاه میر حسن دماوندی، خارپشتی، گونه های هزار خار (مانند گون)، بته های بنفش رنگ اسپرس پشته ای و گچ دوست گل سنگی.

از گونه های ورموت (افسنطین) نیز در دماوند وجود دارند که عبارتند از: درمنۀ کوهی، درمنۀ معطر، درمنۀ کوهسری و گونۀ فراوان درمنۀ شرقی.

برخی دیگر از گونه های گیاهای دماوند عبارتند از: کاج آلپ، اسپرس کوهی نیمه کروی، گون، یاسمن  صخره ای، ازمکی کوهسری، پیربهار دنایی، شبدر شاه بلوطی، ترشک کوهسری، دغدغک البرزی، پلاخور بوته ای، گالش انگور، تیره گل، نسترن وحشی، قفقازی، رُز گردآلود، گز، علف بره، چمن آراراتی، چمن گندمی آسیای مرکزی، جاروی علفی بامی، علف قرمز، جو چمنزار، ملیکای بی زبانک، علف صورتی، چاودار هراتی، شبه یولاف شکننده، ریش سنبل، خشخاش طناز، شکرتیغال و شکرتیغال مشهدی، چون جاشیر، سریش و در جاهای مرطوب زبان طلا، پیرسنبل، قدومۀ پرشاخه، جعفری فرنگی معطر، بادرنجبویۀ دنایی، خاکشیر تلخ کوتوله، گل بی مرگ طلایی، پنجه برگ نقره گون، آزاد بری، پنجه برگ همدانی، دنایی، سنبلۀ ارغوانی و مینای پرکپۀ برگ نقره ای. 

نمونه ای از گونه های گیاهی دامنۀ کوه دماوند

 

دامنۀ کوه دماوند در ارتفاع 2000 تا 3500 متری کاملا پوشیده از شقایق است. این شقايق منحصر به فرد در دنيا شناخته شده است و با نام  شقايق لار در کتاب های معتبر گياه شناسی جهان به ثبت رسيده. همچنين این منطقه از لحاظ مرتع و چراگاه بسیار غنی است؛ حتی در ارتفاعات بلند دماوند نيز (زير چهار هزار متر)  از اين بابت فقر چندانی وجود ندارد.

شقایق دامنه های کوه دماوند

عکس: علیرضا کاظمی

 

پوشش جانوری

اين منطقه به دليل موقعيت ويژۀ آن كه از شمال به جنگل و از جنوب به كوه های هم مرز كوير مشرف است، ميزبان انواع مختلفی از جانوران است، از جمله: 

جانوران شكارچی چهارپا

روباه، شغال، سگ و گرگ در پیرامون دماوند پراكنده اند. اين جانوران تا ارتفاع 4000 متری کوه دماوند هم ديده می شوند. خرس ها هم در اين منطقه وجود دارند، اما بيشتر در غرب و شمال ديده می شوند و از ارتفاعات بلند دوری می كنند.

جانوران گياه خوار

كل، ميش، آهو، گراز، خرگوش. به جز حیوانات گراز و خرگوش كه در دشت های كوهپايه ای کوه دماوند زندگی می كنند، دیگر جانوران فصل های گرم را در ارتفاعات سپری كرده و با سرد شدن هوا به مرور ارتفاع كم می كنند. اين جانوران تا 5000 متری هم بالا می روند.

پرندگان

از پرندگان شكارچی، عقاب طلايی، جغد و خفاش را می توان نام برد. ديگر پرندگان اين منطقه تيهو، كبک، سينه سياه و طوطی داركوب هستند.

ديگر جانوران

تقريبا 5 نوع مار، انواع عقرب، بزمجه، انواع خانوادۀ موش ها و گوركن در اين منطقه  ديده می شوند. بیشتر گزنده های اين محدوده سم مهلكی ندارند؛ حتی نيش خطرناک ترين خزنده ها نيز تا چند ساعت پس از گزش قابل درمان است. در کوه دماوند، گزندگان در ارتفاعات بالاتر از 4000 متر، بسیار کم به چشم می خورند. پ ن

اجساد مومیایی قلۀ کوه دماوند

بر روی قلۀ دماوند، لاشۀ یخ زدۀ چند حیوان دیده می شود. این لاشه ها چندین سال است که در این مکان دیده می شوند و شامل حیواناتی مانند گوسفند و بز کوهی است. دلیل راه یابی این حیوانات به قلۀ کوه دماوند و مرگ آن ها به خوبی مشخص نیست؛ شاید به دلیل وجود گاز گوگرد، سرما، گرسنگی و یا ... مرده باشند.

 لاشۀ یخ زدۀ حیوانات در قلۀ کوه دماوند

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "تنوع زیستی"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "تنوع زیستی"
کلهر 1395/07/04
سلام. عکس اولی گیاه بومادران است یا بی مرگ؟ کاش عکس های بیشتر و با جزئیات دقیق‌تری می گذاشتید.
آیناز 1395/02/02
عالیییییییی بود