پارک ملی لار

پارک ملی لار بزرگ ترین درۀ ایران است که در۷۰ کیلومترى شمال شرق شهر تهران واقع شده. این منطقه دارای آب و هواى متغیر و چشمه هاى متعددی است. وجود جاذبه های فراوان در این منطقه (کوهنوردی، ماهی گیری، دوچرخه سواری، دشت شقایق ها، آثار تاریخی فراوان، چشم اندازهای کوه دماوند، آب و هوای دلپذیر و ...) گردشگران زیادی را به سمت خود می کشد.

پارک ملی لار

روستای توریستی آبگرم لاریجان

روستای آبگرم شاید توریستی ترین روستای این منطقه باشد که این موقعیت را مدیون چشمۀ آب گرم لاریجان است. در این روستا حمام های آب گرم فراوانی وجود دارد که جمعیت زیادی را در فصل های مختلف به سمت خود جلب می کند. این روستا شامل یک خیابان اصلی است که در هر دو سمت آن تعداد زیادی مغازه، برای رفع نیازهای گردشگران وجود دارد.

از چشمۀ آبگرم لاریجان در هر دقیقه حدود 1000 لیتر آب خارج می شود. درجۀ حرارت آن بین 65 تا 70 درجۀ سانتی گراد است. مزۀ این آب نامطبوع و بوی هیدروژن سولفور دارد و رنگ آن زلال است. این چشمه دارای املاح بیکربنات منیزیم است و برای بیماری های پوستی، زخم های کهنه، رماتیسم، بیماری های مجرای تنفسی و ناراحتی های عصبی سودمند است.

از بناهای معروف این روستا حمام شاه عباسی مربوط به دورۀ صفوی است.

آب های معدنی دیگر

شاخص ترین چشمه های آب معدنی که در این منطقه وجود دارند عبارتند از:

آب گرم بایجان، چشمه های آب معدنی اَسک ، آب معدنی استراباکو، چشمۀ پلور، چشمۀ آب معدنی آب آهن و اِستله سر.

آبشار شاهاندشت و قلعه ملک بهمن (ملک قلا)

آبشار زیبای شاهاندشت در قسمت شرقی جادۀ هراز و در فاصلۀ 100 کیلومتری شهر تهران، در کنار روستای شاهاندشت  (شونادشت) واقع شده است. این آبشار بلند حدود 50 متر ارتفاع دارد که از کنار قلعۀ ملک بهمن عبور کرده و به سمت پایین سرازیر می شود. قلعۀ ملک بهمن در جنوب آبشار قرار دارد و قدمت آن دست کم به دورۀ ساسانی باز می گردد که یکی از بزرگ ترین قلعه های کوهستانی رشته کوه البرز به شمار می رود.

ظاهرا این قلعه به نام ملک بهمن، آخرین امیر سلسلۀ استندر لاریجان نامیده شده است. سلسلۀ استندر متعلق به زمان حکومت شاه طهماسب صفوی بوده. این قلعه بنا به فرمان شاه عباس صفوی در سال ۱۰۰۵ هجری تسخیر گردید.

قلعۀ ملک بهمن به شمارۀ 2788 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

غار گل زرد

غار گل زرد در منطقۀ پلور و در شمال منظریه، در دامنۀ جنوب شرقی قلۀ 3750 متری گل زرد واقع شده و غاری آبی و آهکی محسوب می شود. درون غار پوشیده از استالاکتیت و استالاکمیت است که به شکل قندیل هایی دیده می شوند. دهانۀ غار بسیار باریک است که در بارش های شدید بسته می شود. غار گل زرد از غارهای زیبای مازندران است که حوضچه های آب کوچک و بزرگی را در خود جای داده است.

 

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "جاذبه های گردشگری اطراف"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :