آمادگی بدنی

آمادگی بدنی کافی، نخستین شرط لازم برای صعود به قلۀ کوه دماوند است. صعود به قلۀ دماوند از جبهۀ جنوبی، برای افرادی که به طور منظم به کوهپیمایی می پردازند و دارای آمادگی جسمانی کافی هستند، صعود مشکلی نیست. البته فوران گاز گوگرد در نزدیکی قله، ممکن است مرحلۀ آخر صعود از جبهۀ جنوبی را کمی با زحمت بیشتر همراه کند.

چه ماه هایی از سال صعود کنیم؟

آب و هوای کوه دماوند در دو ماه فروردین و اردیبهشت زمستانی، بسیار ناپایدار و همراه با توفان های شدید است و برنامه های صعود را مختل کرده و احتمال بروز حوادث مختلف بالا می رود. بهترین زمان برای صعود به قلۀ دماوند ماه های تیر و مرداد است. هر چه از مرداد ماه به سمت شهریور می رویم، این منطقه خشک تر شده و با تغییرات ناگهانی آب و هوایی روبرو می شویم.

چه روزهایی از هفته صعود کنیم؟

این نکته بیشتر در جبهۀ جنوبی کوه دماوند اهمیت دارد؛ چرا که جبهۀ جنوبی آسان ترین مسیر صعود به کوه دماوند است و حضور بی شمار کوهنوردان در یال جنوبی، شلوغی بیش از حد و سر و صدای زیادی به همراه داشته و ضمن ایجاد مشکلات دیگر، مانع استراحت و صعود آسان می شود. این مساله در روزهای آخر هفته کاملا قابل مشاهده است. بنابراین توصیه می شود برنامه های صعود از این جبهه، حتما در روز های اول هفته انجام شود.

در بارگاه سوم به جز دو پناهگاه موجود، فضاهایی مسطح و مناسب برای برپا کردن چادر نیز ایجاد شده. با این حال به دلیل حضور کوهنوردان از تمامی نقاط ایران در روزهای آخر هفته، ممکن است کمبود جا برای برپا کردن چادر در این فضاها نیز وجود داشته باشد.

چه ساعتی از روز صعود کنیم؟

بیشتر کوهنوردان بر این باورند که به دلیل گرمای روز و تابش آفتاب بر روی سنگ های گوگردی و متصاعد شدن بوی گوگرد، صعود بهتر است در تاریکی شب انجام شود. به نظر می رسد تابش آفتاب تاثیر چندانی در این خصوص نداشته باشد و ارزش استراحت در طول شب و صعود به قله با انرژی بیشتر در صبح زود، از اولویت بیشتری برخوردار باشد.

آشنا بودن به منطقه و مسیر صعود

اگر نخستین بار است که وارد این منطقه می شوید، بهتر است با افرادی صعود کنید که به منطقه آشنا هستند. اگر چه در طول صعود، مسیر پاکوپ وجود دارد ولی وجود سنگ های ریزشی در مسیر، تغییرات ناگهانی آب و هوا و ... ممکن است مشکلاتی را در طول صعود ایجاد کند.

ساده ترین مسیر صعود به قلۀ دماوند، از مسیر جنوبی می باشد که امکانات بهتری نیز در رینه و پلور برای کوهنوردان فراهم شده است.

برنامۀ غذایی

بهترین غذاها برای کوهنوردی غذاهای کم حجم و پر انرژی است تا ضمن کمتر شدن وزن وسایلی که باید حمل شوند، فضای معده بیش از حد انباشته نشده و تنفس و صعود را با مشکل مواجه نکند. همچنین از مواد غذایی باید استفاده شود که فاسد نشوند، به ویژه در فصل های گرمتر سال.

اصلی ترین قسمت هر وعده از غذا، می توانند این موارد باشند : عسل، مربا، خرما.

اطلاعات بیشتر در مورد برنامۀ غذایی را در این مطلب مطالعه نمایید.

همراهان

در صعودهای گروهی چند نکته را باید متذکر شد:

بهتر است دست کم یک نفر از اعضای گروه، قبلا به قلۀ دماوند صعود کرده باشد.

در مرحلۀ آخر صعود، یعنی از آخرین پناهگاه تا قله، اگر همراهانی در میان گروه وجود دارند که نسبت به توانایی صعود آن ها اطمینان کاملی وجود ندارد، بهتر است از صعود نهایی خودداری نمایند تا برنامۀ دیگر افراد گروه مختل نشود؛ یا این که پیش از صعود، فردی از میان گروه برای بازگشت و همراهی با فرد یا افراد از صعود بازمانده، داوطلب شود.

حمل کوله پشتی و وسایل

بهتر است از حمل وسایل سنگین، اضافی و دست و پا گیر خودداری نمایید. برای حمل بار تا آخرین پناهگاه می توانید از چهارپایان استفاده کرده تا انرژی بیشتری برای صعود نهایی داشته و خستگی کمتری ایجاد شود. در مرحلۀ آخر صعود نیز با برداشن وسایل ضروری و قراردادن آن ها در کوله پشتی کوچک تر، به سمت قله حرکت نمایید.

مشکل هم هوایی یا تطابق با ارتفاع

هم هوایی، فرایند تدریجی  تطبیق بدن با کمبود اکسیژن هوا در مکان های مرتفع است. این تغییرات سبب آسان شدن تحویل اکسیژن بیشتر به سلول ها و همین طور موجب کارایی استفاده از اکسیژن می گردد. تفاوت های فردی قابل ملاحظه ای در توانایی افراد برای تطابق با ارتفاع وجود دارد. بعضی اشخاص به سرعت با ارتفاع تطابق می یابند در حالی که برخی دیگر دچار کوه گرفتگی حاد شده و نیازمند دوره های زمانی طولانی تری برای تطابق کامل با ارتفاع می باشند.

مهم ترین آثاری و نشانه هایی که تا زمان تطابق کامل با هوای موجود بروز می یابند سردرد، تهوع و سرگیجه می باشند. برای رفع عوارض هم هوایی و آمادگی بیشتر برای صعود نهایی، با انجام یک صعود به ارتفاع 4500 متری و بازگشت به پناهگاه، به خوبی می توان با این مشکل مقابله کرد.

در صورت بروز مشکلات جدی تر و علائم حادتر، فرد را سریعا به ارتفاعات پایین تر منتقل نموده و تا رسیدن امداد، از افرادی که با کمک های اولیه آشنا هستند کمک بگیرید.

آب آشامیدنی

آب چشمه های موجود در ارتفاعات بالاتر این منطقه، در طول شب یخ می زند و برای دسترسی به آب باید در گرمای روز و پیش از یخ زدن مجدد آب اقدام نمایید. البته به دلیل وجود کمی ناخالصی و مزه دار بودن آب، می توان از قرص های تصفیه آب نیز استفاده کرد.

دسترسی به آب آشامیدنی در جبهۀ شمالی کمی مشکل تر از مسیرهای دیگر است و ممکن است برای تهیۀ آب، نیاز به ذوب کردن برف باشد.

در طول مسیر

حتما این یک بیت را شنیده اید:

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود      رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

از نخستین نکات مهم در ورزش کوهنوردی، آهسته و پیوسته حرکت کردن است که از چند جنبه دارای اهمیت است. تقسیم انرژی برای ادامه دادن کل مسیر، با گام های آهسته و پیوسته میسر می شود، به ویژه در مسیر های طولانی تر و دارای شیب بیشتر. همچنین لذت از کوه و کوهنوردی تنها در رسیدن به قله و مقصد نیست، بلکه تمامی طول مسیر و جاذبه های گوناگون آن می تواند لذت بخش باشد و هدف از فتح قله، استفاده از تمامی جاذبه ها و زیبایی های مسیر است.

برداشتن گام های آهسته، تنفس های عمیق (دم از راه بینی و بازدم از راه دهان)، نوشیدن مایعات شیرین و استراحت های بسیار کوتاه در طول مسیر، رسیدن به قله را آسان تر می کند.

در ضمن یک دوربین عکاسی نیز به همراه داشته باشید و لحظات صعود و زیبایی های پیرامون خود را ثبت کنید.

پس از بازگشت از کوه دماوند می توانید در نقاط مختلف منطقه استراحت کرده و از جاذبه های دیگر آن استفاده کنید، به ویژه استحمام در آب معدنی آبگرم لاریجان که علاوه بر دارا بودن خواص درمانی، خستگی صعود را تا اندازۀ زیادی برطرف خواهد کرد.

ضروری ترین تجهیزاتی که باید به همراه داشت

کفش کوه، کوله پشتی، بادگیر، کلاه پشمی، کاپشن، جوراب پشمی، کیسه خواب، دستکش مناسب، عینک آفتابی، لباس گرم، چراغ قوه، کرم ضد آفتاب، شلوار گرم، چادر، سوت، قمقمه.


 

خطرهای صعود به کوه دماوند

صعود به کوه دماوند با در نظر گرفتن ارتفاع آن، کوه چندان سختی نیست. فشار اتمسفر در قلۀ آن 456 میلی متر جیوه است. ولی با این حال همیشه خطرهایی کوهنوردان را تهدید می کند:

 

خطرهای محیط

سرما

در زمستان، در هنگام طوفان و کولاک، در میانۀ ارتفاع کوه درجۀ حرارت به 40 درجۀ سانتی گراد زیر صفر می رسد. چنین دمای پایینی به جهت و سمت دامنۀ کوه نیز بستگی دارد. جبهۀ شمالی سردترین نقطه می باشد و دمای هوا گاهی به 50- درجۀ سانتی گراد می رسد. مسیر جنوبی دومین نقطه ای است که سرما بر آن حاکم است زیرا تا ظهر و نیمی از روز در سایه قرار دارد. به همین دلیل کوهنوردی در چنین شرایطی تجربه و تجهیزات ویژۀ خود را می خواهد و کسانی که آن را درنظر نمی گیرند به سادگی با مشکل یخ زدگی اعضای بدن و قطع آن روبرو می شوند.

طوفان، مه و باد

هرم آتشفشانی دماوند در فضای آزاد قرار گرفته است و طوفان از هر سمت به آن حمله می کند و مانع عبور رطوبت هوا از شمال و غرب می شود. درنتیجه اطراف قله را کلاه ابری فرا می گیرد. در چنین حالتی ریزش برف و تگرگ یا وزش باد امکان پذیر است. این شرایط نیز برای کوهنوردان خطرناک است. در زمستان به ویژه در سمت غرب کوه طوفان و باد زیاد است. مه و ابر سبب گم کردن راه می شود.

بهمن

وزش باد سبب جابجایی برف و انباشته شدن آن در چاله ها می شود که سبب ریزش بهمن می شود؛ به ویژه در آخر زمستان و ابتدای بهار در سمت جنوب احتمال ریزش بهمن وجود دارد. سقوط بهمن در دماوند زیاد روی می دهد و به همین خاطر آشنایی و شناسایی مسیر بهمن برای جلوگیری از خطر ضروری است.

ریزش زمین، سنگ و گل و لای

با آغاز تابستان و ذوب برف ها، این خطر از هر زمان دیگری بیشتر است، به ویژه در قسمت غربی که مواد سنگیِ غیر ثابت و تثبیت نشده، با کوچک ترین فشار به سمت پایین سرازیر می شوند. در بهار نیز در یخچال ها خطر ریزش سنگ وجود دارد، به ویژه در یخچال دوبی سیل و سیوله.

 

خطرهای جسمی

بیماری ارتفاع، تهوع و سرگیجه

دماوند همیشه به خاطر ارتفاع زیاد آن، برای کوهنوردانی که وضع جسمانی خوبی ندارند یا با شرایط تازه خو نگرفته اند، مشکلاتی را پدید می آورد. این افراد به بیماری ارتفاع مبتلا می شوند که به صورت سردرد، تهوع و یا سرگیجه نمایان می شود. با ایجاد چنین حالتی کوهنورد نمی تواند راه را ادامه دهد و مجبور است راه بازگشت را هرچه زودتر در پیش بگیرد.

پ ن

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "شرایط - تجهیزات - ایمنی"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :
امتیاز صفحه:نظرات شما در مورد "شرایط - تجهیزات - ایمنی"
واحده 1398/02/26
خوب و جامع بود
مهدی چمن ارا 1398/01/07
سلام. میخواستم بدونم به صورت اماتور هم میشود به همراه یک گروه به دماوند صعود کرد لطفا راهنمایی نمایید
مژگان 1397/11/13
باسلام خدمت دوستان من هفته ای دو بار تا ایستگاه دو توچال میرم پناهی یکبار تا ایستگاه پنج بنظرتون برای مردادماه با تیر با همین روند پیش برم آمادگی لازم رو برای دماوند خواهم داشت؟ممنونمیشم از افراد با تجربه راهنمایی بفرمایند با تشکر
احمدفرجی 1397/07/07
من کوههای بالای 4000متر زیاد رفتم میخواستم بدونم تو مهرماه میشه صعود کرد
مهرشاد میردار 1397/06/18
امروز ۱۸ شهریور ۹۷ هست و انشالله سشنبه روز ۲۱ شهریور حرکت میکنیم به سوی دماوند
محمد 1397/05/29
باسلام بسیار آموزنده بود.راهنمایی میکنیدچه تمریناتی واسه آماده سازی بدنی انجام بدیم تا با امادگی کامل بتونیم به دماوند بریم باتشکر
علی 1397/05/16
عالی و مفید
ارزو 1396/08/24
خيلى ممنون مطالب عالى و مفيد بود
Mehrsaam@yahoo.com 1396/08/17
با سلام ممنون از مطالب مفید شما کاش یه خورده به وضع بهداشتی بالا رسیدکی میشد
پاسخ به « بابای » 1396/07/29
با سلام با مراجعه به صفحه «راهنمایان کوه دماوند» با آقای فرامرزپور تماس بگیرید تا شما راهنمایی کنند. پیروز باشید
بابای 1396/07/28
سلام میخواستم اگه گروهی هست الان صعد کنم باهاشون همراه بشم اگه هست لطفا معرفی کنید خیلی ممنون
حسین 1396/06/13
سلام به همگی. آیا گروهی هست که این روزها به قله صعود کنه. من تا به حال صعود نکردم ولی فک کنم آمادگیم خوب باشه.
reza 1396/06/02
سلام بر دوستان.. گروهی رو میشه معرفی کنید برای صعود به دماوند... مرسی
امجد 1396/05/20
درود و تشکر خیلی مفید و جالب است
علی 1396/04/25
بسیار عالی
پاسخ به «محسن» 1396/04/02
معمولا تورها هزینه بیشتری دارد. برای راهنمایی بهتر، به صفحه «راهنمایان کوه دماوند» در منوی «صعود به کوه دماوند» مراجعه کنید و با راهنمایان کوه دماوند تماس گرفته و اطلاعات گروه های صعودکننده را از ایشان جویا شوید.
محسن 1396/03/31
درود و وقت بخیر من و یکی از دوستام قرار کذاشتیم که این مرداد ماه یه صعود دو تا سه روزه به دماوند داشته باشیم و تا به حال صعود نکردیم خواستم بپرسم از چه طریقی صعود کنیم هزینه کمتری برامون داره (یعنی با تور بریم یا اینکه بایه گروه یا ...)ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ به «آرین» 1396/02/09
اگر برای بار اول به دماوند صعود می کنید حتما با افراد باتجربه و یا با راهنما صعود کنید.
آرین 1396/02/09
باسلام خدمت شما همه عزیزان کوهنورد من تا بحال قلع های زیای را رفتم اکثرا بالای ۳۰۰۰ متر ارتفاع دارند یک صعود ناموفق هم به توچال داشتم چون یکی از همراهان ما از شیب اشتباه بالا رفت و سقوط کرد و یکی از پاهایش شکست و مجبور به بازگشت شدیم و الان با عده ای از دوستان قرار گذاشتیم به دماوند بیاییم اما هیچکدام از ما تجربه صعود از دماوند را ندارند آیا وجود راهنما الزامیست؟
محمد 1395/09/15
با سلام خیلی عالی بود
جعفر ارشدی 1395/06/16
مطالب توصیه هاواطلاعات خوب وآموزنده بود سپاسگزارم
امیر 1395/06/05
یکی از دوستام قراره از مجارستان برای صعود بیاد ایران ،بنده خدا یسری سوال داره منم هیج سررشته ای تر این زمینه ندارم و سوالارو مینویسم اک کسی پیدا شد لظفا جواب بده ممنون، از رینه یا پلور چطوری بره به مسجد و گوسفندسرا با تاکسی یا ماشین اجاره کنه یا ؟؟ اینکه جایی برای موندن توی مسجد و گوسفندسرا هست یا نه ؟ هزینش چقدره ؟اینکه تر بارگاه سوم هم جایی برایرموندن هست هزینش جقدره ؟ و اینکه در مودر تجهیزات سوال کردن که برف و یخ هست یا نه ؟و سوال دیگه اینکه پارک ملی بلیظش چقدره؟
محسن 1395/05/24
ممنونم از توضیحات ارزنده شما
حسین توکلی از بردسکن ( خراسان رضوی ) 1395/05/04
سلام . خداقوت توضیحات مفید بود وو من از طرف خودم و گروه کوهنوردی دوستداران طبیعت بردسکن از شما بخاطر سایت خوبتون تشکر می کنم . مانا باشید و برقرار
محمد 1395/04/19
سلام روز جمعه 18 تیر به کمک دوست عزیزم موفق به صعود شدم تشکر از سایت مفیدتون
علیرضا شعبانزاده 1395/04/16
سلام ممنون از راهنمائی خوبتون
کامران 1395/04/15
سلام به کوهنوردان عزیز.من تابستان سال 94 به قله علم کوه صعود کردم.اما متاسفانه قلیون کشیدم.ولی الان یک ماهه نکشیدم.و یه هفته س ورزش میکنم.خواستم بپرسم از کوهنوردان که با این شرایط میتونم صعود کنم ؟ و از نظر سختی راه قله دمان سخت تره یا علم کوه؟من 25 مرداد 95 قراره صعود کنم به دماوند.لطفا زودتر راهنمایی کنید.سپاسگزارم
معین 1395/04/13
خیلی خیلی ممنون برای اطلاعات جامعتون
فاطمه 1395/04/09
سپاس بابت اطلاعات كافيتون،
کاک سعید 1395/03/05
گروه چهار نفره هستیم که در تاریخ 13 خرداد تصمیم صعود داریم از این اطلاعات نهایت استفاده رو خواهیم کرد خیلی عالی بود
فرزین 1395/02/26
سلام سپاسگذارم از به اشتراک گذاری تجربیاتتون
همنورد 1395/02/25
اطلاعات مختصر ومفیدی بود ممنون
علی جاوید 1395/02/21
اطلاعات خیلی جالبی بود استفاده کردیم ممنون از کلیه که مطلب میگذارند
امینی 1394/07/04
سلام. اطلاعاتتون بسیار مفید بود
گروه کوهنوردی هم نفسان کاشمر _خراسان رضوی 1394/06/30
سلام اطلاعاتتون بسیار مفید بود من جمعه عازم دماوند هستم امیدوارم صعود خوبی باشه
خالدی 1394/06/18
سلام من جمعه میخوام صعود کنم میتونم اونجا همراه پیدا کنم؟
مهرداد 1394/06/01
سلام وخسته نباشيد . اطلاعات شما كاملا مفيد
مجتبي فرهادي 1394/05/31
برادر من به نام مرتضي فرهادي قله دماوند رو در ٦ساعت طي كرده و اولين باري بوده كه به قله دماوند صعود ميكرده
مهدی 1394/05/27
جزییات بیشتر را بیان نمایید برای نفراتی که اولین سعود را خواهند داشت
مهدی 1394/05/20
ممنون از اطلاعات خوبتون
مصطفی 1394/05/16
بسیار ممنون از مطالب خوبتون.
صادق از تهران 1394/05/12
سلام به همه دوستان طرفدار دماوند من هم به همراه يكي از دوستان يه صعود در پيش داريم برا روز 14 مرداد. اگه كسي تو اين روز قصد صعود داره بگه تا در صورت فراهم شدن شرايط با هم از لذت حضور در بام ايرام بهره مند شويم.
حسین 1394/05/11
با سلام 20 مرداد من و دوستم قصدداریم بریم دماوند دوستان اگه کسی گروهی میشناسه که قصد داره تو این تاریخ صعود کنه اطلاع بده اگه دوستانی هم هستند می خوان خودشون برن هماهنگ کنن با هم یه گروه بسازیم بریم شاد باشین
پویان تاجدینی 1394/05/08
با سلام خدمت دوستان کوهنورد بااراده حقیر در سن 14سالگی 12مرداد93همراه پدرم وجمعی از دوستان شهرستان صحنه کرمانشاه از جبهه جنوبی به قله دماوند صعود کردیم وواقعا ایستادن بر بام ایران افتخاری است که به وصف نیاید پیروز وشادمان باشید
یداله بیرانوند 1394/05/08
عالی بود
پدرام 1394/04/28
با سلام و درود خدمت دوستان کوهنورد. در روز عید فطر به همراه یکی از دوستان برای نخستین بار گنبد گیتی دماوند رو فتح کردیم(از جبهه جنوبی) برای من روحیه بزرگترین انگیزه برای صعود بود. امیدوارم شیرینی صعود رو شما هم بچشید(مخصوصا بار اولی ها)
پاسخ به «موسویان» 1394/04/21
20 مرداد اگر شرایط آب و هوایی مناسب باشد، زمان خوبی از سال برای صعود هست. برای صعود، شما می توانید با گروه هایی که تعداد آن ها هم در این فصل کم نیستند، همراه شوید. همچنین با مراجعه به صفحه «راهنمایان کوه دماوند» با آن ها تماس گرفته و از آن ها کمک بگیرید.
موسویان 1394/04/21
سلام ،باتشکرفراوان ازمطالب ارزشمندتان گروه کوهنوردی عالی قاپوی شهرستان خدابنده ازاستان زنجان درنطرداریم20مردادماه به دماوندصعودکنیم میخواستم بدونم اولا این تاریخ بنظرتون مناسب هست؟دوماچون مااولین باره میخوایم صعودکنیم، مربی آشنابه قله دراون منطقه چجوری هماهنگ کنیم ایاشمافردی رامیشناسیدکه به گروه مامعرفی کنید؟
شهرام 1394/04/18
با سلام و عرض تشکر از راهنماییهای خوبتون من اولین بار است میخواهم به دماوند صعود نمایم انشا الله 30 تیرماه 1394به همراه دوستان از استان کردستان میهمان دماوند خواهیم بود
پاسخ به «طهورا» 1394/04/16
با سلام چون مسیر کوهنوردی و صعود به دماوند نسبتا طولانی است توصیه می شود حتما احتیاط بیشتری کنید و از سلامت خود اطمینان داشته باشید. در زمان پایین آمدن فشارهای متفاوتی به پا وارد می شود و درد کم زانوی شما در زمان صعود و بازگشت از دماوند می تواند تشدید شود و آسیب های دیگری را در آینده ایجاد کند. توصیه می شود با پزشک مشورت کنید تا با مشکلی مواجه نشوید و صعود خوبی داشته باشید.
طهورا 1394/04/16
سلام ، من حدودا 40 روز پیش پاهام کمی آسیب دید ، قبل از این آسین دیدگی سه چهاربار امسال رفتم توچال - این دومین ساله که خودمو آماده میکنم برای رفتن به دماوند - میخوام به هر نحوی شده امسال عید فطر رو برم ، آسیب دیدگی جدی نیشت فقط تا هفته پیش کمی درد داشتم در ناحیه زانو - میشه راهنمایی کنید .
پاسخ به «محمد» 1394/04/13
اطلاعات همین صفحه تا حدود زیادی به پرسش شما پاسخ داده است. ضمنا در منوی «گردشگری»، در بخش «نکات و اصول گردشگری» مطالب مفید دیگری برای راهنمایی شما موجود است.
محمد 1394/04/13
باسلام.من بیشتر از 30باردرسال صعود یک روزه ازمسیر دربندتاقله توچال دارم .امسال برای اولین بار میخواهم به دماوند برم چه شرایطی راباید درنظربگیرم
پاسخ به «سعید» 1394/04/13
برای خوابیدن در ارتفاع بالای 4000 متر هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست و بهتر است که با تجهیزات کامل صعود کنید تاخاطره بدی برای شما باقی نماند. توصیه می شود که کیسه خواب به همراه داشته باشید.
سعید 1394/04/12
آیا برای سعود به قله دماوند داشتن کیسه خواب الزامی میباشد؟؟؟
حسن عبید زاده از هرمزگان 1394/04/10
باتشکر وقدردانی از مطالب آموزنده شما اساتید بزرگوار
سيد سجاد 1394/04/10
ممنون از مطالبتون يادش بخير مرداد سال92 صعود داشتيم
حسین 1394/04/05
خیلی عالی توضيح داده بودید از راهنمایی خیلی خوبتون ممنونم
پاسخ به « هوشنگ کولیوند » 1394/04/01
صعود در ارتفاع بالا شرایط خاص خود را دارد و توصیه می شود صعود ارتفاع های بالاتر را نیز تجربه کنید و برای صعود به دماوند با کسانی همراه باشید که تجربه آن را داشته اند.
مجتبی 1394/04/01
باسلام ودرود. برای تعطیلات عید فطر ایشالا برنامه ریزی کردیم که به دماوند صعود کنیم. به یاری حق
هوشنگ کولیوند 1394/04/01
اینکه با ماشین تا کجا میتونیم پیش بریم و ماشین رو در کجا میتونیم پارک کنیم در این مورد نیاز به اگاهی دارم .با سپاس فراوان از شما .من 18 ماهه که به طور مرتب هفته ای 3 بار که بیشترش صعود به قله 1700 متری بوده داشته ام که جمعا حدود 2300کیلومتر در طول این 18 ماه کوهپیمایی داشته ام و گاها صعود سرعتی هم داشته ام ایا به نظر شما من امادگی این صعود را دارم .
مهدی 1394/03/31
سلام دست شما درد نکنه.اگه در مورد تجهیزات نوع مارک وفروشگاه مورد اطمینان اطلاعات بیشتری بدهید ممنون میشوم
پاسخ به «ایمان» 1394/03/30
پدر شما برای صعود به دماوند حتما باید با پزشک خود مشورت کند.
هرمز خاكزاد 1394/03/30
با سلام دوستان عزيز با توجه به تجربه 13 بار صعود اينجانب به قله دماوند مطالبي را جهت استفاده سايرين بيان ميكنم: صعود به قله دماوند صعودي سنگين ميباشد دوستان ميبايست حتما از آمادگي جسماني مناسب برخوردار باشند صعود به قله توچال بصورت يك روزه براي اين امادگي بسيار مناسب ميباشد، باتوجه به اينكه در جبهه جنوبي نوشيدني و مواد غذايي جهت فروش در دسترس ميباشد از حمل زياد مواد غذايي خودداري كنيد. باوجود اينكه اينجانب توانائي لازم جهت حمل كوله سنگين خود تا پناهگاه بارگاه سوم را دارا هستم ليكن جهت صرفه جوئي در انرژي براي روز صعود كوله را با قاطر حمل مينمايم. دوستاني كه آمادگي بالا دارند 2 روزه و ساير دوستان با امادگي خوب 3 روزه صعود نمايند. در طول روز مايعات بصورت فراوان مصرف گردد. استفاده از ليمو كمك بسياري جهت رفع عطش گرمازدگي و حالت تهوع مينمايد. روز اول حركت از تهران صبح زود - رسيدن به پلور حوالي ساعت 8- حركت تا بارگاه سوم آهسته و بدون عجله حدود 6 ساعت ( امكان پيمايش سريعتر هم وجود دارد ليكن به دلايلي پيشنهاد ميگردد اصلا عجله نكنيد و آرام صعود نمائيد). هو هوائي از بارگاه سوم تا حدود 300 الي 400 متر بالاتر پس از يك استراحت و برگشت به بارگاه سوم. صعود به قله با كوله حمله و سبك ساعت 4 صبح. صعود اينجانب تا قله حدود 6 ساعت مي باشد (رفت) و صعود آرامي دارم .دوستاني كه سريعتر صعمود مينمايند دقت فرمائيد صعود سريعتر امكان بروز سردرد،نهوع و عوارض ناشي از كاهش فشار هوا را افزايش ميدهد.
سميره 1394/03/29
سلام ،ممنون از مطالب عالي ،كروهي هست كه برنامه صعود به قله دماوند داشته باشه براي تعطيلات عيد فطر ،يعني أواخر تير ماه ؟؟؟ اكه راهنمايي كنيد ممنون ميشم .
ايمان 1394/03/29
پدرم خيلى دوست داره به قله سعود كنه اما چهار سال پيش عمل قلب انجام داده هيچ مشكلى الان نداره به نظر شما ميتونه قله دماوند بياد؟
حمزه 1394/03/25
ممنون از اینکه اطلاعات مفید و خوبی در اختیار علاقهمندان قرار دادید,
فریدون 1394/03/23
دوستان برای مرداد ماه میخوایم یه تیم آماده کنیم چه تمرین هایی برای افراد مبتدی پیشنهاد میکنید
پاسخ به «سعید» 1394/03/08
توصیه می شود با وجود آمادگی جسمانی بالا، برای بار اول با گروه یا فردی همراه باشید که تجربه صعود به دماوند را داشته باشد. گروه های زیادی هستند که آخر هفته به دماوند صعود می کنند مخصوصا از جبهه جنوبی. اگر می توانید به آن ها اعتماد کنید که همنوردان خوبی برای شما باشند، می توانید با آن ها همراه شوید.
سعید 1394/03/07
باسلام.من هر هفته به صورت انفرادی قله توچال رو به راحتی صعود میکنم و آمادگی جسمانی خوبی دارم.قصد دارم تو ماه تیر قله دماوند رو صعود کنم.و عضو هیچ گروهی نیستم و قصد دارم دماوند رو هم انفرادی سعود کنم.البته اگه گروهی بتونم پیدا کنم که بپذیره تو برنامه صعود به دماوند باهاشون باشم میپذیرم.ولی کسی یا گروهی رو سراغ ندارم.به نظرتون اگه تا پایین قله برم و اونجا مطمئنا گروه های زیادی هستند که میخوان صعود کنن اجازه میدن که باهاشون قله رو صعود کنم؟ینی با اونا تا قله برم؟لطفا اگه کسی اطلاعی تو این ضمینه داره راهنماییم کنه.ممنون
پاسخ به «جعفر بخشی» 1394/02/28
برای عبور از یخچال های دماوند استفاده از کرامپون توصیه می شود ولی برای عبور از مسیرهای عادی در خرداد ماه نیاز چندانی به کرامپون نیست مگر در ارتفاع های بالاتر که در مسیر قسمت های برفگیر هنوز وجود دارد. به هر حال به همراه داشتن تجهیزات کامل کار بیهوده ای نیست. هم هوایی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد و بستگی به آمادگی و شرایط جسمانی فرد دارد. قله توچال برای آمادگی صعود به دماوند مناسب است ولی برای صعود به دماوند بهتر است تا ارتفاع 4500 یا بیشتر صعود کنید و به پناهگاه برگردید.
جعفر بخشی 1394/02/27
با تشکر از شما-به نظر شما در خرداد ماه نیاز به کرامپون است.برای آمادگی و هم هوایی به قله ی کلون بستک و توچال رفتم آیا به نظر شما آمادگی لازم را پیدا کرده ام؟
مهرداد پارسایی 1394/02/25
با سلام و درود راهنمایی ها کاملا درست بود سپاسگزارم من اولین بار که سعود کردم به علت عدم رعایت همین مسایل تا آبشار یخی بیشتر نتونستم برم ولی با تمرین و رعایت اصول سال بعد تونستم به دماوند گرامی سعود کنم امیدوارم امسال هم بتونم.
سهرابی 1394/02/09
راه نمایی های شما بسیار مفید وقابل استفاده است پیشنهاد میکنم اگر مقدور است نقشه مسیر و امکانات پناهگاههارا هم جز به جز شرح شرح بدهید
ابراهیم ازتکاب 1393/11/15
سپاسگزارم از راهنمایی های جناب عالی مطالب مفید و«چه که در یک صعود لازم بود اشاره نمودهاید انشاالله خداوند شما وتمامی کوهنوردان راطول همراه با عزت نفس عطا بفرماید
قاسم احمری 1393/10/14
سلام تشکر از مطالب خوب و ارزنده خداوند توفیقات شما را بیافزاید انشا الله
جمشيد اقايي 1393/07/10
سلام منم به قله زيبا صعود كردم ميخاستم بكم اكر خاستين صعود كنين وواقعا به قله برسين ازبناه كاه اكر تا ساعت ٢صبح راه نيفتدادين ديكه راه نيفتين واقدام به صعود نكنين شب زود تر بخابين تا قبل از ٢ اقدام به صعود كنين اين تجربه بسيار مفيده در صعود راحت خيلي از دوستانتان ميكن ما صعود كرديم خيلي باور نكنين جون مشكله اكسرا تا ابشار يخي بيشتر نميتونن برن
علیرضا 1393/06/31
با سلام. متشکرم از مطلب مفید و پر بار شما. به زیبایی به اون بیت شعر اشاره شده بود و معجزه ی آهسته و پیوسته رفتن رو من در کوهنوردی به چشم دیدم.وقتی برای اولین بار درصدد فتح توچال بودم و دچار خستگی شده بودم تا اینکه به این نتیجه رسیدم که باید از رفتن لذت ببرم نه رسیدن و با آهسته و پیوسته رفتن موفق شدم بدون توقف به قله برسم.یقیناً در زندگی نیز کسانی پیروز خواهند شد که تعادل را رعایت کنند و بیش از رسیدن به رفتن اهمیت بدهند که لذت صعود و زندگی نیز توامان در همین اصل نهفته می باشد. پیروز باشید.
محمد از دزک چهارمحال 1393/06/18
من سعی میکنم سالی یکبار صعود به دماوند داشته باشم با این دیو سفید پای دربند خو گرفته و دوست شده ام کاش ده کوه مثل دماوند در ایران داشتیم
شکوفه ازکرج 1393/06/11
برای اولين بار روز پنجشنبه صعود به دماوندو دارم به همراه جمعی از دوستان واقعا از مطالب خوبتون ممنون کلی استقاده کردیم
نوشين لطفي 1393/06/02
ممنون اخر هفته اگه خدا بخواهد براى اولين بار ميخواهم صعود داشته باشم ممنون از مطالب شما
سامان نادری 1393/05/20
مطالب بسیار مفیدی بود انشالله برنامه ما برای تابستان سال 94 با گروه کوهنوردی پیس سون اسالم از شهرستان تالش است.
ياسر عارفخاني 1393/05/18
مطالب بسيار خوب و جالبي بود من يك بار به دماوند رفتم و صعود ناموفقي داشتم(به علت ارتفاع زدگي) 30 مرداد برنامه صعود دارم مطالب ذكر شده بسيار آموزنده بود ممنون
مهدی از امل 1393/05/15
دستتون درد نکنه مطالب اموزنده و مفید بودن
حیدری ازپیشوا 1393/05/14
مطالب خوبی بود ماانشاالله باگروه سیمرغ پیشوا16-17-5عازم قله هستیم باارزوی سلامتی همه کوه نوردان خ
راسل حسن زاده 1393/05/14
با سلام به دوستان.مطالب خوب و کاربردی بودند،تشکر با اینکه چند بار صعود داشتم ولی خوندن این مطالب کیفیت صعود های بعدی رو افزایش میده.ممنون
Isaac 1393/05/11
مطالب بسیار معقول و به دور از احساس بیان شده اند. یادمان باشد در کوهنوردی با عقل و بینش صحیح گام برداریم.
رحمت جهاندار 1393/05/06
از مطالب شما یادداشت برداشتم که استفاده کنم قطعا مفید خواهد بود قصد دارم پس فردا8-5-93با دونفر از دوستان صعود کنیم (بامید خدا و برای اولین مرتبه) بشما و همه کسانی که دماوند را صعود کردند سلام میکنم
سعید 1393/04/17
بسیار عالی بود
خداداد 1393/04/14
مطالب خيلي خوب و با ارزشي بود دستتون درد نكنه
محمود زمانیان 1393/04/11
مطالب بسیار مفید وقابل استفاده بود ایکاش قبول زحمت میکردید عکس از مسیر و خصوصا اطلاعات مسیر برگاه تا قله ار میگذاشتید
ادا 1393/04/03
مطالبتون بسيار عالي بود و قابل استفاده.موفق باشيد
مصطفی 1393/04/01
باسلام وخداقوت مطالب بسیار مفید و راهگشا هستند ممنون
امیرفرهاد 1393/03/30
من با این که قله های زیادی مثل اورست رو فتح کردم باز به دردم خورد لطفا عکس هم بگذارید با تشکر
پاسخ به ali 1393/02/08
صعود به دماوند شرایط سنی خاصی ندارد، بسیاری از نوجوانان 15-14 ساله و افراد مسن 70-60 ساله را دیده ایم که بدون مشکل به دماوند صعود کرده اند. مهم ترین مساله، آمادگی جسمانی، تمرین و آگاهی از فن کوهنوردی می باشد.
ali 1393/02/08
آیا صعود به دماوند شرایط سنی خاصی دارد
محمد 1393/02/02
با سلام...میخواستم بدونم در خصوص بیماری ارتفاع آیا استفاده از قرصهای ضد کوه گرفتگی موثر هست یا نه؟؟
محمد رضا بمانی. رفسنجان 1393/01/31
اطلاعات‌ خوبی بود امیدوارم صعود امسال بدردمان بخورد
ه آ 1393/01/22
سلام نظرات خوبی داشتیدالبته قبل ازصعود به قله دماوند 3باررفتن به قله 4000 متر وبالاتر که آخرین آن یک هفته قبل از دماوند باشد و در هفته های قبل هم دویدنهای 30تا 45 دقیقه ای در روز حتما انجام شود
مهدی فقیهی نیا 1393/01/01
خیلی مطالب جالب و به درد بخوری بود. واقعا ممنون
مسعود عالیپور 1392/11/27
خیلی استفاده کردم متشکرم .
علی هاشمی 1392/10/16
سپاسگذارم خیلی به دردم خورد
خسرو رستمی 1392/09/15
خیلی استفاده کردم. با تشکر
دماوندکوه - پاسخ به رحمان 1392/06/23
سپاس از پیشنهاد شما.
به نظر می رسد در این فصل و از جبهه جنوبی نیازی به کرامپون نباشد.
رحمان 1392/06/22
با سپاس اگه از غذاهای مناسب بیشتر توضیح دهیدآیا کرامپون در شهریور ماه نیاز است
ramezan abbasi 1392/06/04
با سلام ممنون از راهنماییهای شما دستون درد نکنه خیلی به کارم امد
فخاری.خمینی شهر 1392/06/02
ممنون از راهنمایی های خوب و مفیدتان.
احمد رضا کمره ای 1392/05/30
باتشکراززحمات شما
سعید محمدی 1392/05/22
با تشکر از اطلاعات خوبی که برای کوه نوردان گذاشته آید
مجید ا. مشهد 1392/05/11
با تشکر لطفا عکسهای بیشتری ا. مسیر جنوبی در سایت فرار دهید