به نام خدا

پیش نویس اساسنامۀ انجمن دوستداران دماوندکوه

مقدمه

قلۀ دماوند، بام ایران، خاستگاه اسطوره های ایران زمین و نماد ملیت و وفاق ایرانیان است. این کوه سترگ متاسفانه در چند دهۀ اخیر دستخوش انواع بی‌مهری‌ها، سوء استفاده‌ها، بهره‌برداری‌های بی‌رویه و خسارت‌های آگاهانه و ناآگاهانه گردیده؛ تا آن جا که در پاره‌ای موارد ترمیم و بازسازی آن غیرممکن است. بدین دلیل، جمعی از کوهنوردان و دوستداران طبیعت، گرد هم آمدیم تا با تاسیس انجمن دوستداران دماوند، با ایفای نقش ستادی و هماهنگی بین جامعۀ کوهنوردی، تشکل‌های زیست محیطی و همۀ دوستداران دماوند، در جهت رسیدن به مرزهای استاندارد جهانی حفظ این زیست بوم، تلاش نماییم.

فصل اول - کلیات و اهداف

مادۀ 1- نام

نام انجمن، «دوستداران دماوندکوه» است که به لحاظ رعایت اختصار، انجمن نامیده می شود.

مادۀ 2- نوع فعالیت

انجمن، نهادی است مردمی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی که با هدف ایجاد وفاق و همدلی، میان جامعۀ کوهنوردی و زیست محیطی، با انگیزۀ تعامل و جلب مشارکت همگانی طبیعت، دوستان و کوهنوردان، جهت حفظ ارزش‌های طبیعی و فرهنگی کوه دماوند، که میراثی ملی و جهانی می‌باشد، تاسیس گردیده است.

مادۀ 3- محدودۀ فعالیت، در سطح کشور ایران است.

مادۀ 4- مرکز اصلی انجمن در استان مازندران، شهرستان آمل واقع است. انجمن در صورت لزوم می‌تواند با تصویب هیئت مدیره، در دیگر نقاط کشور شعبه یا دفاتر نمایندگی ایجاد نماید.

مادۀ 5- انجمن تابعیت ایرانی دارد و کلیۀ فعالیت‌های آن در چارچوب قوانین موجود کشور می‌باشد.

مادۀ 6- مدت فعالیت از زمان تاسیس نامحدود می‌باشد.

مادۀ 7- اهداف

1- ایفای نقش ستادی و هماهنگی در جهت رسیدن به مرزهای استاندارد جهانی، در راستای حفظ میراث ملی و جهانی کوه دماوند.

2- کوشش در راستای ارتقای فرهنگ کوهنوردی، طبیعت گردی، طبیعت دوستی و تعامل و هماهنگی با گروه‌های کوهنوردی و زیست محیطی.

3- ایجاد ارتباط و تعامل با گروه ها و مجامع جهانی کوهنوردی و زیست محیطی برای تبادل دانسته‌ها و برگزاری همایش‌ها.

4- مشاوره و استفاده از همۀ افراد کارآمد، اساتید، محققان، پژوهشگران و علاقه‌مندان برای بررسی مشکلات معدن کاوی، جاده سازی، زباله و پسماند، ساخت و ساز، تخریب دشت شقایق و پوشش گیاهی، صعود‌های انبوه و دیگر عوامل تهدیدکننده و مخرب کوه دماوند، و ارائۀ راهکارهای علمی و عملی.

5- برگزاری هر سالۀ مراسم روز ملی دماوند (13 تیرماه / جشن تیرگان) و حضور فعال در مناسبت‌های زیست محیطی، از قبیل روز جهانی کوهستان، روز جهانی پاکسازی کوهستان، روز زمین پاک، روز آشتی با طبیعت و همچنین برگزاری کنگره‌ها، جشنواره‌ها و همایش‌های مربوط به کوه دماوند.

6- برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی زیست محیطی، تهیه و نشر بروشور، کتاب، راه‌اندازی وب سایت فعال و ... .

7- تعامل و بهره‌‌گیری از همکاری همۀ سازمان‌ها و ارگان‌های غیردولتی و دولتی که در راستای اهداف فوق و توسعۀ پایدار بزرگ ترین میدان ورزشی جهان، (طبیعت و کوهستان) تلاش می‌کنند.

فصل دوم

مادۀ 8- عضویت

1- افراد بالای 18 سال، جدا از زبان، رنگ، نژاد و مذهب، با قبول مفاد اساسنامه، پرداخت حق عضویت و انجام فعالیت عملی در حفاظت از کوه دماوند، عضو محسوب می شوند. هیئت مدیره می‌تواند اعضایی را که از مقررات انجمن تخطی کرده، پس از 2 بار تذکر کتبی، عضویت آنان را به تعلیق در آورده، یا آنان را اخراج نماید.

2- انجمن می‌تواند افراد صاحب نام همسو با اهداف انجمن را، بدون دریافت حق عضویت، به عضویت افتخاری بپذیرد. عضو افتخاری فاقد حق رای می‌باشد.

فصل سوم -  ساختار

مادۀ 9- ارکان

1- مجمع عمومی 2- هیئت مدیره 3- بازرس

مادۀ 10

مجمع عمومی به عنوان عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری می‌باشد که به طور عادی هر سال یک بار و یا به صورت فوق‌العاده که به پیشنهاد یک سوم اعضاء، بازرس انجمن و یا اکثریت اعضای هیئت مدیره، برگزار می‌گردد و وظایف آن عبارتند از:

1- بررسی گزارش هیئت مدیره 2- بررسی گزارش بازرس 3- تغییر و تصویب اساسنامه 4- انتخاب هئیت مدیرۀ جدید 5- بررسی و تصویب برنامه‌های راهبردی آینده 6- انحلال انجمن.

تبصرۀ 1- حضور نصف به علاوۀ یک اعضاء در مجمع عمومی الزامی است؛ در غیر این صورت دو هفتۀ بعد با شرکت حداقل یک چهارم اعضا، جلسه رسمیت خواهد یافت. تصمیمات مجمع عمومی با اکثریت نصف به علاوۀ یک حاضرین و انتخاب هیئت مدیره و بازرس، با اکثریت نسبی حاضرین خواهد بود.

مادۀ 11- هیئت مدیره

هیئت مدیره مرکب از 7 نفر عضو اصلی و 2 نفر علی‌البدل می باشد که برای مدت دو سال انتخاب می‌گردند. انتخاب مجدد اعضای هیئت مدیره برای دورۀ بعدی بلامانع است. (حداکثر تا 2 دورۀ متوالی)

تبصرۀ 1- شرکت اعضای هیئت مدیره در جلسات ضروری است و غیبت هر یک از اعضا بدون عذر موجه و بدون اطلاع قبلی تا 3 جلسۀ متوالی یا 5 جلسۀ متناوب در طول سال، در حکم استعفای عضو غایب خواهد بود.

تبصرۀ 2- اعضای هیئت مدیره در نخستین جلسه‌ای که حداکثر دو هفته پس از انتخابات تشکیل می‌دهند، از بین خود یک نفر رییس، یک نفر نایب رییس، یک نفر خزانه‌دار، یک نفر دبیر و ... انتخاب خواهند نمود. حدود اختیارات آن ها را آیین نامه‌ای که به تصویب مجمع عمومی خواهد رسید مشخص می‌نماید.

تبصرۀ 3- هیئت مدیره نمایندۀ قانونی انجمن در کلیۀ امور بوده و وظیفۀ اصلی آن اجرای مصوبات مجمع عمومی است.

تبصرۀ 4- رییس انجمن مسئول پیگیری، هماهنگی و اجرای مصوبات مجمع، اساسنامه و هیئت مدیره می‌باشد؛ همچنین کلیۀ اسناد الزام‌آور، نامه و مراسلات عادی، با امضای رییس و مهر انجمن معتبر می‌باشد.

مادۀ 12- بازرس

مجمع عمومی یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی‌البدل را برای مدت یک سال انتخاب می‌نماید. وظایف بازرس، بررسی کلیۀ اسناد و اوراق مالی، نقد و بررسی عملکرد سالانۀ هیئت مدیره و گزارش هرگونه تخلف هیئت مدیره از مفاد اساسنامه، به مجمع عمومی می‌باشد. بازرس در هیئت مدیره دارای حق رأی نمی‌باشد.

فصل چهارم

ماده 13- امور مالی

بودجۀ انجمن به روش های زیر تامین می‌شود:

1- حق عضویت اعضا که مبلغ آن توسط مجمع عمومی تعیین می‌گردد.
2- کمک‌های مردمی.
3- انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی.
4- برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی.

مادۀ 14

انجمن دارای سربرگ، مهر و آرم مخصوص خواهد بود که با تصویب هیئت مدیره تهیه خواهد شد.

مادۀ 15- انحلال

انجمن تنها بر اساس تصمیم مجمع عمومی منحل می‌گردد. (که حضور حداقل دوسوم کل اعضا الزامی است.) جهت اعلام انحلال، آرای دوسوم اعضای حاضر در جلسه ضروری است. در صورت انحلال، مجمع عمومی، هیئت تسویه‌ای را انتخاب و این هیئت مراحل قانونی را انجام خواهد داد. مجمع عمومی موظف است دارایی‌های انجمن را پس از انحلال، به یکی از سازمان‌های مردم نهاد با موضوع فعالیت مشابه واگذار نماید.

مادۀ 16

این اساسنامه مشتمل بر 4 فصل، 16 ماده و مجموعا 5 تبصره در جلسۀ مورخ 2 اردیبهشت 1389 هیئت مؤسس به تصویب رسید.

ارسال این مطلب به دوست خود
ایمیل شما: ایمیل گیرنده:ارسال نظر شما در مورد "پیش نویس اساسنامۀ انجمن"
نام شما:
نظر شما:
امتیاز شما :